válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci spočítali, kdy asteroid dopadne na Zemi a zničí lidstvo

Vědci spočítali, kdy asteroid dopadne na Zemi a zničí lidstvo
Zdroj: messagetoeagle.com

Pokud chcete vědět, kdy skončí lidstvo, tak si do diáře poznamenejte datum 16. březen roku 2880. Právě tehdy by do Země měl, nebo mohl, narazit velký asteroid, který by zničil naši civilizaci.

Tomáš Chalupa 10. prosince 2017

S tímto znepokojivým zjištěním přišel manželský pár Jay a Anne Tatovi, kteří jsou provozovatelé organizace Spacguard Centre. Ta využívá observatoř ve Shropshiru, což je jediné zařízení tohoto druhu ve Velké Británii, které je zaměřeno na sledování asteroidů. Organizace sleduje objekty, které jsou nebo se dostávají do blízkosti Země a mohly by být potencionálně nebezpečné.

Na jejich seznamu je nyní asi padesátka těles mířících k Zemi a nejvyšší příčku zaujímá jednoznačně asteroid 1950 DA. Z čísla je možné odvodit, že byl poprvé objeven v roce 1950, konkrétně 23. února. Má na délku dva kilometry a Zemi by měl nebo mohl zasáhnout právě onoho zmiňovaného 16. března 2880.

Jenže ještě zdaleka není jisté, zda asteroid Zemi skutečně zasáhne. Není totiž o něm známo mnoho podstatných věcí, jako například to, jak se otáčí kolem své osy, z čeho se skládá a jaká je jeho hmotnost. Teprve znalost těchto fyzikálních veličin umožní nejen Tatovým, ale třeba i NASA a dalším organizacím přesně vypočítat dráhu asteroidu.

Je také stále mnoho času na to nějakým způsobem asteroidu zabránit ve srážce se Zemí. Už dnes disponujeme nejrůznějšími možnosti a za více než 800 let bude mít lidstvo k dispozici ještě daleko lepší technologie než dnes. S asteroidem, i kdyby skutečně mířil na Zemi, se nejspíš v té době dokáže vypořádat.

Další články

Zavří­t reklamu