Důsledky výbuchu všech jaderných bomb světa by byly opravdu katastrofální. | zdroj: youtube.com


Vědci simulovali, co by se stalo, kdyby byly odpáleny všechny jaderné hlavice na světě

TÉMATA: jaderné bomby | apokalypsa | simulace

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 04. 2019 | 15:04

Odpálit jakoukoliv jadernou hlavici rozhodně není dobrý nápad. Odpálit v jeden moment všechny jaderné hlavice pak je naprosto špatný nápad, který zničí lidstvo a celý svět uvrhne do totální nukleární zimy. Vědci simulovali, jak by taková zkáza vypadala.

Podle vědců by zkázou lidstva skončil jakýkoliv konflikt, ve kterém by bylo odpáleno 100 a více jaderných hlavic. Hladomory, neúroda, extrémní zimy, tornáda, tsunami, prostě všechny hrůzy, které si člověk dokáže představit, by v takovém případě nastaly prakticky okamžitě. Jistě by někde zůstali žít nějací lidé, z dlouhodobého hlediska by ale přežití lidstva v takových podmínkách bylo téměř nemožné. Bezprostředně po explozích by zahynula miliarda lidí, další by rychle následovali.

A co kdyby těchto hlavic vybuchlo 15 tisíc? Tolik jich mají odhadem dohromady světové jaderné mocnosti v čele s USA a Ruskem. No, byl by to úplný konec. Zmizela by všechna města nad 100 tisíc obyvatel na celé planetě. Samotná exploze by zničila vše v okruhu 3000 kilometrů. Země by se okamžitě proměnila v pustinu. Atomový hřib by sahal až do vysokých pater atmosféry a z té by na zem padal radioaktivní spad, ale také nekonečný proud větších či menších kusů materiálu. Bylo by to bombardování epických rozměrů. Samotný kráter výbuchu by byl relativně malý a měl by pouhých deset kilometrů v průměru. Ale třeba pokud by došlo k výbuchu v Jižní Americe, celý tento kontinent by se stal okamžitě neobyvatelným.

Vědci jsou přesvědčeni, že i tuto katastrofu by přežili nějací lidé. Jejich následnou situaci je ale velmi těžké popsat, prakticky nelze odhadnout, jak by takoví lidé žili, čím by se živili, jak by vypadal jejich každodenní život. Navíc by to byli lidé, kteří by byli ze dne na den vrženi do nové reality. Předtím žili v civilizaci, vše měli zajištěno, netrpěli existenční ani jinou nouzí a byli obklopeni stabilním podnebím a jejich život byl předvídatelný. Teď by žili jako lidé z doby kamenné v natolik nehostinném a nepřátelském prostředí, že je otázkou, jestli by i těch pár přeživších raději nespáchalo sebevraždu. Pro lepší představu o důsledcích takové katastrofy slouží úvodní video v článku.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 04. 2019 | 15:04

Zavří­t reklamu