válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci si posvítili na jedince, kteří údajně slyší hlasy mrtvých

Vědci si posvítili na jedince, kteří údajně slyší hlasy mrtvých
Zdroj: National Science and Media Museum

U některých jedinců dochází ke zvukovým halucinacím, kdy slyší hlasy nebo zvuky, které se nedají objasnit žádným externím zdrojem. Zatímco pro některé je tato zkušenost znepokojivá a věda ji spojuje s přítomností duševní choroby, jako je například schizofrenie, u jiných k tomuto fenoménu dochází bez patologické příčiny, jako součást údajných paranormálních schopností člověka. Nejčastěji se tato vlastnost přisuzuje spirituálním médiím, která prý dokážou komunikovat se světem mrtvých.

Simona Knotkova 30. ledna 2021

Spiritualisté tyto nevšední sluchové prožitky popisují jako něco pozitivního, co se začalo objevovat už v prvních letech jejich života a co jsou obvykle schopni kontrolovat. Je důležité pochopit, jak k tomu dochází, protože by nám to mohlo pomoci více porozumět stresujícím a nekontrolovatelným zážitkům jiných lidí, kteří také slyší hlasy,“ říká psycholog Peter Moseley z Northumbrijské univerzity.

Thumbnail # Je možné kontaktovat mrtvé? Nová studie zpochybnila věrohodnost spiritistických médií
Mohlo by Vás zajímat:

Je možné kontaktovat mrtvé? Nová studie zpochybnila věrohodnost spiritistických médií

Společně se svým kolegou Adamem Powellem z Univerzity v Durhamu oslovil v rámci průzkumu 65 údajných médií z britské Spiritualistické národní unie a 143 zástupců širé veřejnosti. Více než 44 % spiritualistů uvedlo, že hlasy slýchají denně. U 79 % jsou poté zvukové halucinace běžnou součástí života. Ne všichni je přitom slýchali jenom ve své hlavě. 31 % tvrdilo, že je slýchají i zvenčí.

Na rozdíl od běžných respondentů spiritualisté více věřili v paranormální jevy a méně je zajímalo, co si o nich okolí myslí. Mimo jiné se více dokázali ponořit do duševního úkolu nebo změněného stavu mysli. První sluchová halucinace se u nich nejčastěji objevovala kolem 21. roku života. Tvrdili, že o spiritualismus se začali zajímat teprve po prvních zkušenostech s nadpřirozenem, ne naopak.

Thumbnail # Vědci se díky nové studii ptají: Proč vlastně nemáme nepřetržité halucinace?
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci se díky nové studii ptají: Proč vlastně nemáme nepřetržité halucinace?

Také u široké veřejnosti byla zaznamenána schopnost ponořit se do duševního úkolu, především u těch jedinců, kteří věřili v paranormální jevy. Náchylnost ke zvukovým jevům u nich byla ale malá nebo žádná.

Výsledky studie podle badatelů poukazují na to, že schopnost slyšet hlasy mrtvých nijak nesouvisí s předchozí vírou v nadpřirozeno ani není ovlivněna tlakem okolí. Otázkou je, do jaké míry můžeme věřit ve schopnost, která se nedá nijak spolehlivě zaznamenat nebo změřit. Hypotéza, že takzvaná média žádné hlasy ve skutečnosti neslyší, by mohla vysvětlovat, proč zvukové halucinace některé lidi znepokojují (především duševně nemocné jedince) a jiní je popisují jako pozitivní zážitek.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu