válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci si myslí, že vesmír je desetkrát větší, než se doposud předpokládalo

Vědci si myslí, že vesmír je desetkrát větší, než se doposud předpokládalo
Zdroj: blog.discovermagazine.com

Vědci z univerzity v Nottinghamu provedli několik výzkumů a došli k závěru, že všechna data o velikosti vesmíru a počtu galaxií v něm je potřeba vynásobit deseti. Vesmír je zkrátka desetkrát větší, než jsme mysleli.

Tomáš Chalupa 17. října 2016

Ke svým výpočtům vědci použili data z Hubbleova teleskopu, mnoha pozemských teleskopů a počítačové matematické modely. Galaxií není ve vesmíru 200 miliard, ale stokrát tolik. Zajímavé je, že vědci nemohli vycházet z viditelné části vesmíru nebo se snažit odhadnout počet galaxií, jak je vidíme dnes. Rychlost světla je totiž daná a my nikdy nevidíme vesmír, jak vypadá právě teď, ale jak vypadal kdysi dávno. Světlo k nám letí stovky a tisíce let. Vidíme vlastně odraz toho, jak vesmír vypadal. Právě proto potřebovali vědci použít matematické modely.

Vědci zjistili, že galaxie mají tendenci se v čase shlukovat do větších útvarů. Vědci také našli odpověď na takzvaný Olbersův paradox. Ten říká, že nebe by mělo i v noci doslova zářit hvězdami a galaxiemi. Jak to, že jich vidíme tak málo, když jich je ve vesmíru mnohonásobně víc? Vědci tvrdí, že za to mohou obrovské vzdálenosti, které část galaxií činí pro pozorovatele ze Země neviditelnými. Je to i díky tomu, že vesmír je ve skutečnosti větší, než jsme čekali. Prostor mezi hvězdami je navíc vyplněn prachem, který absorbuje světlo. Z toho důvodu vidíme tak málo galaxií.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu