válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci sestrojili robota jen z živých buněk žab

Pod pojmem robot si člověk představí zpravidla něco velkého, kovového, umělého. Vědci z univerzity ve Vermontu na to šli ale jinak. Sestavili cosi malého, co se skládá výhradně z živých buněk.

Tomáš Chalupa 12. listopadu 2021

Vědci tento druh robotů pojmenovávají „living machines“, tedy doslova živé stroje. A přesně tím také jsou. Jde o zcela nový typ robotů a doposud nepříliš probádaný směr, kterým by se mohlo lidstvo při tvorbě strojů vydat.

„Naši xenoboti jsou geneticky vlastně žábami. Mají stoprocentně žabí DNA, ale nejsou to žáby,“ říká Joshua Bongard, spoluautor projektu. Takže tu máme živé tvory, kteří mají DNA žab, nejsou to žáby a je otázka, co vlastně jsou. Bongard tvrdí, že jde o novou formu života.

Bioroboti jsou titěrní, mají velikost kolem 750 mikronů, ale přesto jsou schopni vykonávat určité úkoly. Jeden se například dokáže pohybovat pod vodou pomocí dvou končetin, jiný má zase speciální kapsu, ve které může nést náklad. Využití tak tito malí pracanti mohou mít například při distribuci léků v lidském těle k postiženým orgánům nebo třeba při čištění oceánů od odpadů.

Proč ale vlastně tvořit miniaturní roboty z buněk, a ne z nějakých syntetických materiálů? Výhod je celá řada. Bioroboti jsou mnohem odolnější než roboti ze syntetických materiálů, umí se totiž sami opravit nebo vyléčit, stejně jako lidské tělo. Pokud se naopak rozloží, pak po nich nezůstane vůbec nic, rozloží se ze sta procent.

Zajímavý je také způsob, jakým vědci došli k tomu, že mají používat žabí buňky. V počítači spustili program, který nazývají evoluční algoritmus. Do něj zadali vstupní podmínky a parametry a pak už nechali počítač, aby postupně simuloval vývoj biorobota. Ten nakonec po mnoha mezistupních došel k buňkám žáby drápatky vodní, která žije v Africe. Počítač měl tak trochu roli přírody nebo chcete-li Boha, protože v podstatě nasimuloval celý proces evoluce až po výsledný organismus. Vědci tak mimo jiné i mnohem lépe pochopili, jak funguje evoluce organismů, což je jedna z velkých otázek současné biologie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu