válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci se zabývají tím, jak se bude šířit nákaza zombie a kam před ní mají lidé uprchnout

Vědci se zabývají tím, jak se bude šířit nákaza zombie a kam před ní mají lidé uprchnout
Zdroj: redringsofredemption.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Je neuvěřitelné, čím se moderní věda někdy zabývá. Vědci v USA vymýšlejí simulace a modely toho, jak se bude šířit epidemie zombie, jaká byla k vidění například ve velkofilmu Světová válka Z. Vědci došli k několika zajímavým závěrům i praktickým radám.

Tomáš Chalupa 31. března 2015

Vědci zjišťují, jak je to vlastně se zombie a jejich nákazou. Jsou v tomto ohledu už docela daleko a dělají pokroky. Například profesor Robert J. Smith? (skutečně trvá na tom, aby se jeho jméno psalo na konci s otazníkem) z ottawské univerzity se zabývá vytvářením matematických modelů nákazy zombie. Jak sám říká, není to jen nějaká absurdní vědecká kratochvíle, ale podobný výzkum může pomoci při skutečných pandemiích nejrůznějších jiných virů. Nemusí jít jen o zombie. Podle tohoto modelu se zombie virus bude šířit mimořádně rychle. Z toho vyplývá, že se zombíky není možné žádné soužití. Pokud převezmou vládu nad světem, není dlouhodobě udržitelný žádný ostrůvek nenakažených lidí, jakkoliv dobře bráněný nebo izolovaný by byl. Zombie nakonec zkrátka dostanou každého. Podle Smithe? existuje jediná obrana: koordinovaný rozsáhlý celosvětový útok na ohniska nákazy co nejdříve od zjištění prvních nakažených. Čím později se s útoky začne, tím menší je šance na vítězství.

Na Smithovu? práci navazují i další vědci. Alex Alemi z univerzity v Ithace vytvořil počítačovou vizualizaci, jak by nákaza zombie postupně pohlcovala Spojené státy. Jiné modely, včetně toho Smithova?, rozdělují lidi na nakažené, zdravé a ohrožené. Alemiho model zavádí novou kategori – mrtví zombie. To jsou zombie, kteří už byli definitivně usmrceni například uřezáním hlavy. Tím se snižuje jejich počet, což hraje v modelu zásadní roli. I Alemi souhlasí, že nákazu prakticky není možné zastavit, ale jen zpomalit.

Alemi také sestavil několik praktických rad a závěrů, které prezentoval na konferenci Fyzikální společnosti v San Antoniu. Jde například o to, že lidé se nemají bát usmrtit nakažené lidi dříve, než se z nich stanou zombie, jejich osud je totiž beztak zpečetěn a zabít zombie může být obtížnější než zabít nemocného člověka. Hlavní strategií pro civilisty však není boj, ale útěk. „V případě vypuknutí nákazy se vyhýbejte městům. Velká města jsou jednoznačně nejhorší, co se týče rizika nákazy. Je zde jednoduše příliš mnoho lidí pohromadě. Nejlepší je ihned odjet někam na venkov. Nám jako nejbezpečnější místo vychází Skalisté hory, takže jeďte tam,“ zní hlavní rada od Alemiho.

Nezbývá než doufat, že si tyto rady vezmou Američané k srdci. My, co to máme do Skalistých hor daleko, musíme doufat, že zombie apokalypsa nikdy nevypukne.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu