Zelené ledovce se vyskytují v Antarktidě, nad jejich barvou vědci dlouhá léta neúspěšně bádali.

Zelené ledovce se vyskytují v Antarktidě, nad jejich barvou vědci dlouhá léta neúspěšně bádali. | zdroj: myscience.com


Vědci rozluštili záhadu zelených antarktických ledovců

TÉMATA: ledovce | antarktida | železo | chemie

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 03. 2019 | 09:00

Odborníci z Washingtonské univerzity přišli s novým vysvětlením, proč některé ledovce v Antarktidě nejsou modré, ale mají smaragdově zelenou barvu. Rozřešili tak záhadu trvající desítky let.

Ledovce mají modrou barvu, protože led absorbuje více červeného než modrého světla. Proto je většina ledovců zbarvena různými odstíny modré. Od počátku minulého století ale mořeplavci a objevitelé přinášeli zprávy o zelených ledovcích v Arktidě a okolních mořích.

Zprvu těmto zprávám nikdo nevěnoval pozornost, pak se ale do objasnění tohoto fenoménu pustili vědci. A dlouhá desetiletí byli neúspěšní, protože vědecké vysvětlení chybělo. Podle vědců ve Washingtonu za vše může železo. Železo je totiž hlavním zdrojem živin pro fytoplankton. Fytoplankton je základním stavebním kamenem celého oceánského potravního řetězce. Železo je ale ve vodě poměrně vzácné.

„Ledovec je něco jako balík, který doveze železo do vzdálených oblastí oceánu. Tam začne tát a železo se dostává do vody, kde slouží jako nutrient pro fytoplankton,“ říká Stephen Warren, autor studie o zelených ledovcích.

Warren se na tyto ledovce specializuje a od roku 1988 jich už mnoho osobně navštívil. Podle něj vykazují mnoho odlišností od běžných ledovců. Zelené ledovce jsou pokryty silnou vrstvou takzvaného mořského ledu. Je to zmrzlá mořská voda, která neobsahuje žádné bublinky nebo vzduchové kapsy. Takový led je mnohem čiřejší než běžný arktický led. A co je hlavní, v této ledové krustě je pětsetkrát více železa než v běžném ledovci. Warren a jeho tým tak zřejmě našel hlavní příčinu toho, proč jsou některé ledovce zelené.

Zatím ale není jasné, jak přesně se železo mění na zelenou barvu. Zřejmě oxiduje s nějakými látkami, které pocházejí z pevniny a dostaly se do ledovce, ale která látka to je a jak přesně celý proces probíhá, zatím ani Warren neví. Jisté však je, že železo je tím hlavním rozdílem, a tudíž je i klíčem k celé záhadě zelených ledovců.

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 03. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu