válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci rozluštili na prstenu vikingské ženy vyrytý nápis v arabštině. Byla muslimkou?

Vědci rozluštili na prstenu vikingské ženy vyrytý nápis v arabštině. Byla muslimkou?
Zdroj: www.9news.com.au
+ 3 fotky+ 4 fotky

Více než sto let po svém objevu stříbrný prsten, vykopaný v hrobě jedné ženy ve Švédsku, konečně promluvil. Nápis vyrytý do fialového kamene vypovídá o blízkých stycích Vikingů s islámským světem. Skládá se totiž ze dvou arabských slov: „pro Alláha“.

Irena Gruberová 18. března 2015

Prsten byl nalezen v hrobu ženy z 9. století na pohřebišti v Birce, kdysi důležitém obchodním středisku u Baltského moře. Nedávno si na něj posvítili odborníci ze Stockholmské univerzity a pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu odhalili zajímavé skutečnosti. Doposud se například mělo za to, že hlava prstenu byla osazena fialovým ametystem, do nějž byla vyryta jakási písmena podobající se arabštině. Nicméně při bližším zkoumání se ukázalo, že údajný ametyst je ve skutečnosti kolorované sklo, což v té době byl pro Vikingy poměrně vzácný, exotický materiál. Prsten byl vyroben z velmi kvalitní slitiny stříbra a nenesl známky opotřebení, naopak se na něm dochovaly stopy po začišťování otřepů.

Nápis vyrytý starobylým arabským písmem se dá číst dvěma způsoby: buď jako „pro Alláha“, nebo „Alláhovi“. Jde o jediný prsten s arabským nápisem, jaký kdy byl ve Skandinávii objeven, což tento nález z vikingské doby činí velmi unikátním. „Prsten pravděpodobně představuje materiální důkaz o přímých kontaktech mezi Skandinávci z vikingské doby a muslimským světem,“ uvedli vědci ve své studii.

V 8. až 10. století byla Birka významným obchodním střediskem.

V 8. až 10. století byla Birka významným obchodním střediskem.

Starobylé spisy se sice zmiňují o setkáních Skandinávců s představiteli islámské civilizace, ale dosud pro to chyběly dostatečné archeologické důkazy. Jedním z těch, kdo o vikingských mořeplavcích psal, byl arabský spisovatel Ahmad ibn Fadlan, který se s nimi setkal poblíž Kaspického moře asi před tisíci lety. Moc pozitivně je ovšem nevykreslil. „Jsou to nejšpinavější Alláhova stvoření: po vykonání potřeby či po močení se neočistí. Nemyjí se, když se poskrvní po souloži a ani si neumývají ruce po jídle,“ popisoval je nelichotivě. Zaujaly ho však svým zevnějškem: „Nikdy jsem neviděl dokonalejší postavy – jsou statní jako palmové stromy, světlí a narezlí, nenosí tuniku ani kaftan.“

O Skandinávcích je známo, že dováželi přepychové skleněné předměty z Egypta i Mezopotámie už před 3 400 lety. Experti se domnívají, že se Vikingové za tímto zbožím sami vydávali, než aby arabským obchodníkům uvolnili cestu severně po svých obchodních stezkách.

Další články

Zavří­t reklamu