válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci rekonstruovali revoluční da Vinciho most. Přečkal by i zemětřesení

Vědci rekonstruovali revoluční da Vinciho most. Přečkal by i zemětřesení
Zdroj: sciencealert.com

Obstál by i v reálném světě jeden z vynálezů geniálního Leonarda da Vinciho? To se pokoušeli zjistit američtí vědci, kteří podle jeho návrhu vytvořili zmenšený model mostu.

Simona Knotkova 2. prosince 2019

Leonardo da Vinci navrhl most v roce 1502 pro tehdejšího osmanského sultána Bájezída II. Konstrukce měla spojovat turecká města Galatu s Istanbulem a na tehdejší dobu se jednalo o mimořádně průkopnickou stavbu. Realizace se však nikdy nedočkala a do dnešních dnů se navržený vynález dochoval jenom prostřednictvím stránek mistrových deníků. Z hledáčku vědecké obce však rozhodně nezmizel. Inženýři z Massachusettského technologického institutu (MIT) se pomocí zmenšeného modelu rozhodli otestovat jeho funkčnost. A asi vás nepřekvapí, že jejich závěry jsou následující – most by hravě obstál i ve své fyzické podobě.

Při vytváření zmenšeniny museli badatelé vzít v úvahu materiály a metody, které konstruktéři na začátku 16. století používali. Pomocí 3D tiskárny vyhotovili 126 oddělených bloků, které následně poskládali k sobě jako puzzle. Zatímco originální most by byl dlouhý cca 280 metrů, zmenšenina má podle měřítka 1:500 na délku 81 centimetrů.

„Je to neuvěřitelně ambiciózní návrh. Byl až desetkrát větší než běžné mosty tehdejší doby,“ sdělila strukturální inženýrka Karly Bast, členka massachusettského týmu.

Podle ní je na mostu nejpůsobivější skutečnost, že ho pohromadě nedrží žádné spojovací materiály. Konstrukce je vymyšlená tak, že jednotlivé bloky u sebe drží pouhá síla stlačení. Na rozdíl od většiny klasických mostů s půlkruhovými oblouky je da Vinciho most také jedinečný v tom, že je v podstatě sám jedním velkým zploštělým obloukem.

Vynálezce, malíř, sochař, architekt i spisovatel v jedné osobě ho navrhl tak, aby pod ním mohly projet lodě a zároveň byl dostatečně odolný proti přírodním pohromám. Ty by podle testu amerických vědců skutečně přečkal. Na jednu otázku ale ani oni nedokázali odpovědět, totiž jak dlouho Leonardovi trvalo všechno vymyslet.

„Jedná se o náčrt od ruky, který měl hotový za padesát sekund, nebo to bylo něco, nad čím dlouho seděl a dumal? To dokážeme jen stěží říct. Věděl, jak funguje svět fyziky,“ uzavírá Bast.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu