válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci rekonstruovali podobu pravěké Japonky. Byla pihatá a dobře snášela alkohol

Vědci rekonstruovali podobu pravěké Japonky. Byla pihatá a dobře snášela alkohol
Zdroj: livescience.com

V roce 1998 byly objeveny pozůstatky ženy, která žila v prehistorickém období Džómon. S pomocí forenzního umělce vědci nyní rekonstruovali její pravděpodobnou podobu.

Simona Knotkova 11. července 2019

Džómonská žena žila v oblasti dnešního ostrova Rebun v japonské prefektuře Hokkaidó zhruba před 3 800 lety. Více než dvacet let vědci analyzovali její DNA, kterou se jim podařilo získat ze stoliček. Konečným výsledkem jejich snah je rekonstrukce obličeje, za jehož vytvořením stojí forenzní umělec.

Už na první pohled je patrné, že tehdejší obyvatelé asijské země vypadali odlišně od dnešních Japonců. Starší žena má tmavší pleť plnou pih a slunečních skvrn, hnědé oči a kudrnaté vlasy. Na rozdíl od moderních Asiatů, kteří jsou známí tím, že se rychle opijí, byla v jejím genetickém kódu odhalena vysoká tolerance vůči alkoholu.

Byla rovněž nositelkou genu, který umožňuje snadněji trávit vysokotučnou potravu. Zatímco u lidí z arktických oblastí je tento gen zastoupen více než v 70 %, nikde jinde na světě ho nenajdeme. To poukazuje na skutečnost, že pravěcí lidé džómonského období lovili tučná zvířata. Žili mezi lety 10 000 př. n. l. až 300 př. n. l. a byli známí například tím, že jako první na světě vyráběli keramiku.

„Džómonští lidé z Hokkaidó lovili nejenom suchozemská zvířata jako vysokou zvěř a divočáky, ale také rybařili a lovili lachtany, tuleně, delfíny, lososy a pstruhy. V archeologické oblasti Funadomari jsme vykopali množství pozůstatků těchto činností,“ sdělil Hideaki Kanzawa, kurátor antropologického oddělení v tokijském muzeu přírody a vědy.

Od dnešních obyvatel severovýchodní Asie se žena odlišovala také ušním mazem, který neměla suchý, ale vlhký. Tento znak se mimo jiné projevuje tím, že člověk jde pronikavěji cítit potem. Jedinci se suchým ušním mazem totiž zpravidla postrádají látky, jejichž působením jde pot více cítit.

I přes to, že se džómonská žena tolik odlišuje od dnešních Japonců, má s nimi podle Kanzawy více podobných znaků než se skupinou Chánů. Příbuzná je také s ruskými Ulči, Korejci a domorodými Tchajwanci a Filipínci.

Další články

Zavří­t reklamu