válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci rekonstruovali obličej vojáka, který zemřel během napoleonských válek

Vědci rekonstruovali obličej vojáka, který zemřel během napoleonských válek
Zdroj: livescience.com

Neznámý francouzský voják zemřel před více jak dvě stě lety na území bývalého Východního Pruska. Vědci se nyní pomocí nejmodernější technologie pokusili rekonstruovat jeho tvář.

Simona Knotkova 14. února 2019

V roce 2006 probíhaly vykopávky v Kaliningradu, bývalé metropoli Východního Pruska, které se na začátku 19. století stalo jedním z bojišť napoleonských válek. Archeologové zde objevili dvanáct masových hrobů, ve kterých našlo poslední spočinutí nejméně šest set osob. Mezi nimi byl také muž, jehož lebka byla porušená po zásahu šavlí. Právě jeho pozůstatky se staly objektem zájmu vědců, kteří se o dvanáct let později pokusili rekonstruovat jeho obličej.

Podle jejich poznatků se nejspíše jednalo o muže, který měl mezi 24 až 27 lety. Zemřel v roce 1812. Jak ale vědci uvádí, nestalo se tak na následky zranění, ale podobně jako většinu dalších francouzských vojáků ho v katastrofických podmínkách ruské zimy schvátila infekční nemoc.

„V době, když voják zemřel, se ze svých zranění už pomalu uzdravoval. Poranění bylo sice vážné, ale ne smrtelné, a po cca šesti týdnech až třech měsících se už léčilo. Osudným se muži stal pravděpodobně tyfus nebo zákopová horečka, nemoci, kterými vojáci v Kaliningradu na přelomu roku 1812 a 1813 trpěli,“ sdělil vedoucí autor studie Dany Coutinho Nogueira z univerzity Paris Sciences et Lettres.

Pomocí moderní technologie badatelé virtuálně vymodelovali chybějící zbytek lebky a čelisti. Součástí studie nebyla genetická analýza, proto je výsledná podoba muže pouze přibližná. „Barvu očí a vlasů jsme zvolili podle nejčastějšího fenotypu ve Francii – hnědé oči a hnědé vlasy. Muž mohl ale klidně mít i modré oči a blonďaté vlasy,“ říká Nogueira.

Neznámý Francouz podle něj zastupuje osudy dalších vojáků, kteří během napoleonských válek přišli o život. „Byl to mladý muž, který velmi trpěl, umíral daleko od své rodiny a už nikdy se nevrátil domů. Je to smutný příběh, ale je to bohužel příběh stovek tisíců mladých mužů z Napoleonovy armády a dalších evropských armád.“

Celá studie vyšla na konci roku 2018 v Mezinárodním žurnálu osteoarcheologie.

Další články

Zavří­t reklamu