válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci prý vědí, kde se nachází ztracený Boeing z letu MH370

Vědci prý vědí, kde se nachází ztracený Boeing z letu MH370
Zdroj: mysteriousuniverse.org

V březnu roku 2014 zmizelo kdesi nad Indickým oceánem dopravní letadlo Boeing 777. Dodnes se neví, co bylo příčinou pádu, ani se nepodařilo nalézt trup letadla. Našlo se jen několik menších částí na ostrově Reunion a v Tanzanii. Právě ty ale podle vědců představují klíč k celé záhadě.

Tomáš Chalupa 1. srpna 2017

Doktor David Griffin z výzkumné organizace CSIRO (Australia’s Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization) napsal na svůj Twitter status v tomto znění: „Myslíme si, že víme přesně, kde letadlo je.“ Co ho k tomuto tvrzení vedlo?

Tím „přesně“ se myslí oblast mezi 39. a 36. stupněm zeměpisné šířky. Jde o kvadrant o velikosti 25 tisíc čtverečných kilometrů, takže rozhodně to není tak, že vědci zapíchnou prst do mapy a mohou se tam poslat záchranné lodě. Stále jde o obrovský prostor pro pátrání.

Vědci využili nový matematický počítačový model, který je schopen lokalizovat, odkud připluly trosky nalezené na Reunionu díky analýze mořských proudů. Roli hrál zejména silný proud na 35. stupni zeměpisné šířky, který vede na severovýchod. Ten unášel trosky právě směrem na Reunion, Mauritius, Madagaskar a Tanzánii.

Bohužel letová data nejsou veřejně přístupná, většinu jich drží malajsijské úřady. Podle informací, které unikly, se zdá, že letoun strmě padal po spirále. Nebyl pod kontrolou ani pilota, ani teroristů. Pak by se jednalo o technickou závadu nebo jinou příčinu. Pátrání po letadle bylo odvoláno, ale rodiny i CSIRO doufá, že nová data přesvědčí politiky, aby pátrání po letadle obnovili.

Další články

Zavří­t reklamu