válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci prý objevili pátou přírodní sílu, budeme přepisovat učebnice?

Vědci prý objevili pátou přírodní sílu, budeme přepisovat učebnice?
Zdroj: messagetoeagle.com

Silná a slabá interakce, gravitace, elektromagnetická síla, to jsou čtyři základní přírodní síly. Vědci z Maďarska nyní oznámili objev páté přírodní síly. Pokud mají pravdu, všechno je jinak, než jsme se dosud učili.

Tomáš Chalupa 6. června 2016

Attila Krasznahorkay a skupina vědců z Institutu pro nukleární výzkum v Debrecínu oznámili, že mají důkazy o neznámé páté přírodní síle. Přišli na ni při fyzikálním experimentu. Snažili se najít temný foton, světlo, které dopadá pouze na temnou hmotu. Stříleli protony na částice lithia-7, a tím vznikalo berylium-8. To se rozložilo a emitovalo páry positronů a elektronů. Ty však překvapivě neklesly na povrch, ale odrazily se od něho. Vědci to přisuzují neznámé částici.

Jejich závěry až téměř po roce přezkoumali kolegové z Kalifornie a konstatovali, že Maďaři provedli výzkum zprávně. Vypadá to, že objevili novou částici, jakýsi proto boson, tedy částici podobnou Higgsově bosonu. Pokud proto boson skutečně existuje, pak kolem sebe vytváří nový druh síly, který nebyl nikdy pozorován. Zatímco Maďaři tuto sílu považovali jen za nějakou anomálii, Američané se domnívají, že jde o pátou přírodní sílu.

Zatím je předčasné jásat nebo dokonce přepisovat učebnice. Ve fyzice se tyto objevy ověřují a propočítávají poměrně dlouho, ale když už dva nezávislé vědecké týmy na různých místech světa dojdou ke stejným závěrům, něco na tom asi bude. Otázka je, co to bude znamenat pro lidstvo.

Další články

Zavří­t reklamu