válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci prozkoumali vzácný prvek einsteinium

Vědci prozkoumali vzácný prvek einsteinium
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Prvek einsteinium byl objeven už v roce 1952. Vědci jej objevili v radioaktivním spadu, který vzniká po výbuchu jaderné bomby. Jenže pak už se mu prakticky nikdo nevěnoval, protože se nedaří ho nějak normálně vyrobit.

Tomáš Chalupa 16. února 2021

Prvek einsteinium zaujímá v periodické tabulce 99. místo. Pojmenován byl na počest teoretického fyzika Alberta Einsteina. Jedná se o silně radioaktivní prvek, který se v pozemské přírodě nevyskytuje.

Einsteinium má velmi krátký poločas rozpadu, jeho nejčastější forma Es-253 má poločas rozpadu pouhých 20 dní, takže se s ním velice obtížně pracuje a je velmi těžké jej zkoumat. Po explozi, kdy byl prvek objeven, bylo nalezeno pouhých 200 atomů einsteinia. Až nyní se podařilo americké laboratoři Lawrence Berkeley Lab vytvořit dostatek těchto prvků a provést na nich sérii experimentů. Vědci využili možností 3D tisku, kterým si vyrobili speciální zařízení pro uchování einsteinia. K experimentům použili vzácnou formu einsteinia Es-254, která má poločas rozpadu 276 dní.

Thumbnail # Dopis očerňující Einsteina jde do dražby. Autorem byl nacistický fyzik
Mohlo by Vás zajímat:

Dopis očerňující Einsteina jde do dražby. Autorem byl nacistický fyzik

Pouhý 1 gram einsteinia vytvoří 1000 wattů energie. Vědci při experimentech dokázali stanovit délku vazby einsteinia, což je průměrná vzdálenost mezi dvěma atomy. Vědce zaujalo nejen to, že tato vazba je nezvykle krátká, ale také fakt, že einsteinium je velmi luminiscenční. Právě tato vlastnost vědce z Berkeley Lab zaujala a hodlají ji dále zkoumat jakožto bezprecedentní chemický fenomén.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu