válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci přišli na způsob, jak o 40 procent zvýšit úrodu

Rostliny mění sluneční světlo na energii prostřednictvím fotosyntézy. Tento složitý biochemický proces ovšem většina rostlin na Zemi podle vědců nevyužívá moc efektivně. Je to kvůli málo známému stupni ve fotosyntéze, který se nazývá fotorespirace neboli světelné dýchání. Dochází při něm ke štěpení meziproduktů fotosyntézy, produkci oxidu uhličitého a tím ke ztrátám na substrátu a energii. Rostliny takto mohou ztrácet až 40 procent energie.

„Fotorespirace je vlastně antifotosyntéza,“ vysvětluje spoluautor práce Paul South. „Stojí rostliny spoustu vzácné energie a dalších zdrojů, které by mohly investovat do růstu.“

Vědci ovšem přišli na způsob, jak fotorespiraci obejít. Metodu testovali dva roky na 1700 rostlinách tabáku. Na konci testování zjistili, že rostliny jsou silnější, vyšší a mají o 40 procent více biomasy. V budoucnu plánují metodu testovat na zemědělské plodiny, jako je sója, rýže, brambory, rajčata nebo lilek.

„Mohli bychom nakrmit dalších 200 milionů lidí jen s kaloriemi, o které přijdeme ročně na americkém středozápadu kvůli fotorespiraci,“ uvedl hlavní autor výzkumu Donald Ort. Podle něj by právě tento proces mohl pomoci s nasycením stále hladovějšího lidstva. Počet lidí na planetě se stále zvyšuje, a to rychlostí 83 milionů lidí ročně. Do konce století bychom mohli překonat hranici 13 miliard lidí.

Výzkum je součástí mezinárodního programu s názvem of Realizing Increased Photosynthetic Efficiency (RIPE), který má za úkol zlepšit fotosyntézu za účelem zvýšení výnosnosti zemědělství. Finančně ho podporují americké a německé vládní organizace a nadace Billa a Melindy Gatesových. Podle vědců bude ale trvat nejméně deset let, než se tuto technologii podaří převést do praxe a nasadit ji na pole. RIPE a její sponzoři ale už nyní tvrdí, že zemědělci k ní budou mít přístup zdarma.

Další články

Zavří­t reklamu