válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci přišli na to, jak kopnout stoprocentní penaltu i jak ji chytit

Vědci přišli na to, jak kopnout stoprocentní penaltu i jak ji chytit
Zdroj: Profimedia.cz

Penalta se nedá chytit, jen špatně kopnout, říká se. Kdo trochu sleduje fotbal, tak ví, že těch špatně kopnutých penalt je moc na to, jak jednoduchý se trestný kop jeví. V čem je problém? Vědci se zamysleli a konstatovali, že existuje způsob, jak natrénovat penaltový kop, který bude vždy úspěšný.

Tomáš Chalupa 18. srpna 2018

A není to kupodivu žádná věda. Učí se to už na fotbalových základkách. Platí dvě hlavní pravidla. Počkat, až se brankář pohne a pak kopnout do opačného rohu. Zní to jednoduše, že? Jenže brankáři tohle samozřejmě vědí, a tak se skokem čekají do poslední možné chvíle. Existuje nemalé procento hráčů, kteří už při rozběhu vědí, kam chtějí balon kopnout. Na brankáře se vůbec nedívají. Prostě to napálí plnou silou do šibenice a je vymalováno. Tak kopal penalty například slavný Alan Shearer. Jenže vědci se domnívají, že tenhle způsob není nejlepší ani stoprocentně účinný.

Podle nich se hráč nemá rozhodovat dopředu, vlastně nemá činit žádné rozhodnutí. To rozhodnutí musí učinit golman. On si nakonec musí vybrat stranu a někam skočit. A střelec pak prostě kopne na opačnou stranu. Celé kouzlo je v tom, umět počkat. Což je ovšem při penaltě obtížné, protože se samozřejmě exekutor nesmí zastavit a musí k míči běžet. Vědci tvrdí, že se musí se svou technikou střely dostat na takovou úroveň, aby se vůbec nedíval na balon a hlavou stále sledoval gólmana. Pokud se mu to podaří, pak vidí, kam skáče a vystřelí na opačnou stranu. Ti, co mají dopředu vymyšlené, kam kopnou, se naopak na gólmana vůbec nedívají a sledují jen míč, aby jej dobře trefili.

„Správně kopnutá penalta vyžaduje kontrolovaný a přesně umístěný kop za současného neustálého sledování gólmana a následného rozhodnutí, na kterou stranu kopnout míč,“ říká autorka penaltové studie Martina Navarrová z univerzity v Portsmouthu.

Pokutový kop je ve fotbale považován za nejnebezpečnější standardní situaci.

Pokutový kop je ve fotbale považován za nejnebezpečnější standardní situaci.

Navarrová zkoumala penalty dvacítky hráčů z Brazílie a Nizozemska. Už na začátku se ukazovalo, že existují pouze dva přístupy ke kopu – vědět dopředu, kam chci kopnout versus umístit střelu podle pohybu gólmana. Z procentuálního hlediska byla první metoda výrazně méně úspěšná. Při první metodě byl často úspěšný gólman, který dokázal z pohybu hráče poznat, kam chce kopnout. Druhá metoda je úspěšnější, ale vyžaduje lepší kopací techniku a specifický trénink.

Není bez zajímavosti, že nizozemští vědci zase určili, jak by měli brank´áři správně chytat penalty. Zaměřili se hlavně na fyziku letu míče a časové veličiny. Brankáři trvá 0,6 vteřiny, než doletí na kraj branky s nataženou rukou. Pokud by měl ruku u těla, je to téměř celá vteřina. Gólmani mají tedy velmi málo času a nemají šanci řešit trajektorii letu míče ani jeho rychlost. Musí se rozhodnout dříve, než míč vyletí, jaký pohyb provedou, protože pak už by to nestihli. Pokud ovšem gólmani začnou intenzivně trénovat své skoky k tyči tak, aby je zvládli v kratším čase, šanci si zvyšují. Základem ale vždy zůstane sledovat střelce a nikoliv balon, protože reakce na prudce a rychle kopnutou střelu prostě nikdy nebude taková, aby brankář stihl penaltu chytit.

Jsou to všechno užitečné rady a jistě je mnozí trenéři ocení. Ale přesto, pokud se podíváme na nedávno proběhlý fotbalový šampionát v Rusku, vždy bude kopání penalt hlavně o psychice. Situace, kdy jde o všechno, davy šílí, napětí je téměř nesnesitelné a zodpovědnost tíží. V takové situaci jdou všechny poučky a výzkumy stranou. A opět zůstává ono okřídlené – penaltu nelze chytit, jen špatně kopnout.

https://www.youtube.com/watch?v=Rv3v7ZfYp-g

Další články

Zavří­t reklamu