válkaČeskoslovenskoobjevy

Překvapivé zjištění: Hvězdy, které se podají našemu Slunci, rotují odlišně

Překvapivé zjištění: Hvězdy, které se podají našemu Slunci, rotují odlišně
Zdroj: messagetoeagle.com

Hvězdy podobné Slunci co do hmotnosti a stáří se centrální hvězdě naší sluneční soustavy podobají i způsobem své rotace. Na rovníku se otáčejí rychleji než blíže jejich pólům. Jak ale vědci zjistili, je tam jeden podstatný rozdíl.

Yvonne Pokorná 1. března 2019

Až do teď bylo málo známo o přesných rotačních vzorcích hvězd podobných našemu Slunci, pouze to, že se na rovníku otáčejí rychleji než ve vyšších zeměpisných šířkách, podobně jako je tomu u Slunce.

Aby přesně určili, jak se hvězdy podobné našemu Slunci otáčejí, což dosud nešlo zjistit žádnou jinou metodou, využili vědci z Newyorské univerzity data z Keplerovy sondy a asteroseismologii – vědu zabývající se studiem zvukových vln, které se pohybují uvnitř hvězd. Ke svému překvapení zjistili, že Slunce rotuje na rovníku zhruba jen o 10 procent rychleji než ve středních zeměpisných šířkách, zatímco rovníky Slunci podobných hvězd se otáčejí dvaapůlkrát rychleji.

Odlišné chování ostatních hvězd oproti Slunci je pro vědce překvapením a doposud si ho neumí vysvětlit.

„Je to velmi nečekaný závěr a zpochybňuje to současné číselné simulace, které naznačují, že takové hvězdy by neměly být schopny udržet diferenciální rotaci v takovém rozsahu,“ uvedl hlavní autor studie Othman Benomar.

Porozumění této diferenciální rotaci (tedy tomu, jak rychle jedna část hvězdy rotuje oproti jejímu zbytku) je nejen důležité pro celkové pochopení fungování hvězd, ale může také vědcům hodně napovědět o magnetismu hvězd a o tom, jaké procesy probíhají pod jejich povrchem.

“Dozvědět se více o tom, jak se hvězdy otáčejí a vytvářejí vlastní magnetické pole, nám může pomoci lépe pochopit funkci solárního dynama, které generuje sluneční magnetické pole,” objasnil význam výzkumu další člen týmu Katepalli Sreenivasan.

Je známo, že magnetická pole na Slunci způsobují obrovské sluneční bouře, které často narušují oběžnou dráhu vesmírných družic a vedou k výpadkům elektrických sítí.

Vědci se shodují, že rotace Slunce hraje zásadní roli při generování slunečního magnetického pole; nicméně přesné detaily stále zůstávají tajemstvím, přestože Slunce je stále pozorováno a podrobně zkoumáno.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu