válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci predikují, jaký živočišný druh bude dominovat, až lidé vyhynou

Vědci predikují, jaký živočišný druh bude dominovat, až lidé vyhynou
Zdroj: sciencealert.com

Země bez lidí? Zatím stále utopie, ale už se množí hlasy, že lidská populace bude v budoucnu mnohem méně početná než dnes. Planeta tolik lidí prostě neuživí. Vědci se proto začali zamýšlet nad tím, jaký živočišný druh přijde po nás.

Tomáš Chalupa 27. března 2020

Vycházejí přitom z poněkud optimistického předpokladu, že lidé předtím sami nevyhladí veškerý život na Zemi. Jak tedy bude vypadat život na Zemi 50 let od vyhynutí druhu Homo sapiens? Z diskusí vyřaďme rostliny, přestože ty jsou pro život a jeho rozvoj nezbytné, a také nejrůznější mikroby a bakterie, což jsou tvorové, kteří existují na Zemi odnepaměti, ale těžko je zařazovat mezi dominující živočišné druhy. Hledat se musí zkrátka jinde.

Nezdá se pravděpodobné, že by se u velkých savců, jako jsou šelmy nebo tuři, vyvinula nějaká vyšší forma inteligence. Dobré to nebudou mít ani primáti, protože ti se zřejmě budou poroučet do historie spolu s lidmi, pokud bude zkáza lidstva zapříčiněna nemocemi. Ty totiž s velkou pravděpodobností postihnou i primáty.

Podle vědců ale inteligence není důležitá pro to, aby byl nějaký živočišný druh úspěšný nebo dokonce dominantní. Žádný z dinosaurů neoplýval inteligencí, přesto dominovali Zemi miliony let. Na nějaké malé savce by si v té době rozhodně nikdo nevsadil. Vědci ale otevřeně přiznávají, že není možné určit, jaké živočišné druhy se z těch současných vyvinou, tudíž ani nelze najít pomyslného vítěze. Přesto se lze na jeden druh podívat blíže. Tím druhem jsou mravenci.

Tihle malí tvorečkové jsou velmi odolní, nesmírně dobře organizovaní, jsou tu také po miliony let. Nevyhladí je ani radiace, ani změny klimatu. Jsou podle mnohých odborníků největšími adepty na to, aby přežili případnou katastrofu nebo globální změnu klimatu i pandemické nemoci. Mravenci nás rozhodně přežijí, protože jsou schopní přežívat v jakémkoliv prostředí vyjma vody. Ale aby dominovali Zemi, musela by se stát jedna zásadní věc – museli by se zvětšit. To je krajně nepravděpodobné, protože hmyz má prostě své fyzické limity a nemůže dorůstat nějakých závratných velikostí, ale přesto, pokud by k tomu došlo, pak Země bude jednou patřit mravencům. Možná si to tihle malí pracanti za ty miliony let dřiny zaslouží.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu