Z gejzíru v národním parku Yellowstone vylétaly na povrch opravdu zajímavé předměty.

Z gejzíru v národním parku Yellowstone vylétaly na povrch opravdu zajímavé předměty. | zdroj: iflscience.com


Vědci posbírali, co vylétalo z gejzíru v Yellowstonu, a našli opravdu zajímavé věci

TÉMATA: gejzíry | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 10. 2018 | 16:10

15. září došlo k největší erupci gejzíru Ear Spring od roku 1957. Mohutná erupce vyvrhla na povrch gejzír vody, ale také spousty dalších předmětů. Zaměstnanci parku je sesbírali a nyní začala jejich katalogizace. Je to opravdu zajímavá sbírka.

Zaměstnanci parku sbírali vše, co gejzír vyvrhnul na povrch. Byly to kusy betonu, několik desítek mincí, dudlík ze třicátých let minulého století, plastové lžičky a plechovky. Všechny tyto předměty skončily v gejzíru, ať už záměrně nebo omylem, a ten je nyní vyvrhnul zase na povrch. Podle tiskové zprávy nyní některé předměty dostanou do péče kurátoři muzea, protože jde o historické exponáty.

Gejzír vystřelil 15. září sloupec vody do výše zhruba 10 metrů. Erupce byla natolik silná, že musela být uzavřena celá oblast v okolí gejzíru. Voda z gejzíru byla extrémně horká a měla přes sto stupňů Celsia. Tím pádem se z gejzíru na povrch dostala směsice vody a páry.

Oblast nyní monitorují specialisté na geotermální aktivity. Místo zůstává uzavřené, protože země se na některých místech propadá, na druhou stranu ale podle vyjádření zaměstnanců nehrozí žádné přímé nebezpečí.

Z přítomnosti mincí a plechovek nejsou zaměstnanci parku vůbec nadšení. Napsali na svůj facebook, že doufají, že při příští erupci gejzíru najdou jen kameny a nikoliv lidmi vyrobené předměty. „Vůbec ničemu nepomůžete, pokud budete házet do gejzíru nějaké věci,“ stojí na konci statusu.  

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 10. 2018 | 16:10

Zavří­t reklamu