válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci poprvé rekonstruovali tvář psa z období neolitu

Vědci poprvé rekonstruovali tvář psa z období neolitu
Zdroj: hes-newsroom.prgloo.com

Jak vypadali jedni z prvních domestikovaných psů v Evropě? To se pokusili veřejnosti přiblížit skotští vědci.

Simona Knotkova 14. května 2019

V roce 1901 byly na místě bývalé kamenné mohyly na Cuween Hill ve skotských Orknejích objeveny lidské a zvířecí pozůstatky. Na místě, které vzniklo 3000 až 2400 př. n. l., bylo pochováno nejméně osm lidí a dvacet čtyři psů. Právě jedna z vykopaných lebek posloužila k rekonstrukci obličeje pravěkého psa, o niž se pokusili pracovníci institutu Historic Environment Scotland (HES).

„Stejně jako je dnes pes milovaným mazlíčkem, důležité postavení měl očividně i v neolitických Orknejích. Lidé ho chovali jako domácí zvíře a cvičili ho pro hlídání, pravděpodobně ho používali i farmáři na strážení ovcí. Ostatky nalezené v Cuween Hill ale poukazují na to, že psi měli obzvláště důležitý význam pro farmáře, kteří žili kolem pozemku hrobky a používali ji před cca 4500 let lety. Psi pro ně možná představovali symbol nebo totem, třeba sami sebe označovali za ‚psí lidi,'“ míní mluvčí HESu Steve Farrar.

Badatelé pomocí počítačové tomografie nejprve vyhotovili sken lebky, který posloužil jako předloha modelu z 3D tiskárny. Následně byla do práce povolána forenzní umělkyně Amy Thornton. Obličej psovité šelmy vytvořila z hlíny, kterou pokryla silikonem a kožešinou podobající se srsti euroasijského vlka.

„Rekonstrukce pro mě byla mimořádně zajímavým projektem. Poprvé jsem totiž forenzní metody aplikované na rekonstrukcích lidských obličejů použila na zvířecí lebku. To představovalo množství nových výzev, protože ve srovnání s lidmi existuje mnohem méně dat týkajících se tloušťky tkání psích lebek,“ prozradila Thornton.

Farrar doplňuje: „Díky rekonstrukci můžeme lépe porozumět lidem, kteří se o tyto psy starali a uctívali je, lidem, jejichž vynalézavost a promyšlenost udělaly z Orknejí významné místo v neolitu a kteří nám po sobě zanechali bohaté kulturní dědictví.“

Výsledné dílo si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu