válkaČeskoslovenskoobjevy

Černého pantera poprvé po 110 letech vyfotili v Africe. Proč je toto zvíře tak vzácné a mystické?

Černého pantera poprvé po 110 letech vyfotili v Africe. Proč je toto zvíře tak vzácné a mystické?
Zdroj: allthatisinteresting.com

Více než sto let se nikomu nepodařilo vyfotit afrického černého pantera. Povedlo se to až týmu biologů ze zoo v San Diegu. Nepolapitelnou šelmu zachytila fotopast v oblasti keňské rezervace Laikipia.

chalkon 12. září 2019

Na zachycených videích a snímcích je vidět, že se jedná o mladou samici, která se pohybuje se svou matkou. To mimo jiné ukazuje, že jedinci, kteří se narodí černě zbarvení, rodina neodvrhne.

Černě zbarvení levharti jsou známí z jihovýchodní Asie, ale v Africe se téměř nevyskytují. Tu a tam byla sice hlášena pozorování této šelmy, ale nikdo nebyl schopen potvrdit jeho existenci více než sto let. První a dlouho jediný snímek černého pantera byl pořízen v Etiopii v roce 1909.

Černý panter není samostatný druh, je to jen mutace levharta skvrnitého, u kterého díky melanismu dochází k výraznému rozvinutí tmavého pigmentu melaninu na kůži a srsti. Jedná se v podstatě o opak albinismu. Ačkoliv má jeho srst černou barvu, jsou vždy pod určitým úhlem viditelné skvrny a rozety, typické pro levharty.

Doposud byl melanismus, neboli černé zbarvení srsti, zaznamenán u 13 z 37 druhů kočkovitých šelem. Důvody melanismu se stále zkoumají. V zásadě existují dvě hlavní teorie. Buď jde o druh kamufláže, která se vyvinula adaptací na tmavší prostředí pralesa, anebo o odpověď organismu na některé druhy epidemií, jimiž regionální formy levharta prošly.

Melanismus postihuje zhruba 11 procent leopardů. Většina z nich se ale vyskytuje v Asii. Nejvíce se jich koncentruje na Malajském poloostrovu, kde 90 procent levhartů je černých.

Černí panteři žijí ve vlhkých tropických oblastech, což vede vědce k domněnce, že jsou to právě okolní podmínky, které způsobují melanismus. V prosluněné otevřené krajině nebo ve světlých lesích mírného pásu je černá šelma velmi nápadná, a tudíž v nevýhodě. Naproti tomu v tropických deštných lesích panuje trvalé šero, husté koruny pralesních velikánů propustí jen málo slunečních paprsků do spodních pater. V tomto prostředí je černý levhart nenápadnější než jeho normálně zbarvená forma. Černá barva je tu proto výhodnější.

„Je proto zajímavé, že náš výzkum potvrdil černé leopardy žijící v otevřeném a suchém prostředí v Keni, kde je málo stínu. To vyvolává otázky, zda být černě zbarvený v suchém prostředí ovlivňuje strategii lovu, páření a reprodukci. A zda kromě kamufláže existují i jiné přirozené selekční mechanismy, které u levhartů podporují melanismus,“ sdělil pro web inverse.com biolog Sam Williams.

Černý leopard je kriticky ohroženým druhen, je zapsán na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody. Není známo, zda je víc čí méně pronásledován a zabíjen než ostatní levharti. „V dobách, kdy byl lov v Keni legální, někteří průvodci odmítali střílet do černých leopardů. Samburové, etnikum žijící v oblasti náhorní plošiny Laikipia, věřili, že mít ve svém stádu černou krávu, přináší pastevcům štěstí, a princip vzácnosti se tak zřejmě vztahoval i na černé leopardy,“ poznamenal Williams.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu