válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci poprvé odhalili detaily tajemných petroglyfů z Venezuely

Vědci poprvé odhalili detaily tajemných petroglyfů z Venezuely
Zdroj: ancientpages.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Petroglyfy nalezené v západní Venezuele patří k největším ukázkám skalních rytin na světě. Nyní byly zmapovány do nevídaných detailů, které vypovídají o životě, kontaktech a rituálech lidí žijících v této oblasti před 2000 lety.

Yvonne Pokorná 17. ledna 2018

Petroglyfy, naskenované badateli z University College v Londýně, zobrazují zvířata, lidi a starodávné společenské rituály.

Některé skalní kresby, které se nacházejí v oblasti zvané Atures Rapids, jsou staré až 2000 let. Region byl podle prvních jezuitských misionářů domovem domorodého lidu zvaného Adole. Celkem osm souborů rytin bylo objeveno na pěti ostrovech v povodí řeky Orinoko.

Detaily skalních rytin

Detaily skalních rytin

Jeden panel, který má plochu 304 metrů čtverečních, obsahuje nejméně 93 jednotlivých rytin, z nichž každá měří několik metrů. Vyobrazení rohatého hada je více než 30 metrů dlouhé.

Mapování prováděly drony, protože mnoho z petroglyfů se nachází na naprosto nepřístupných místech. Odhalit se je podařilo díky poklesu hladiny řeky Orinoko.

„Jde o oblast, kde se mísily různé etnické, jazykové a kulturní skupiny. Motivy, které jsme zdokumentovali, vykazují podobnosti s jinými skalními kresbami v této oblasti, stejně jako v Brazílii, Kolumbii i mnohem dále,“ uvedl Philip Riris z Archeologického institutu při University College v Londýně. „Toto je jedna z prvních studií, která ukazuje rozsah a hloubku kulturního spojení s jinými oblastmi na severu Jižní Ameriky v předkolumbovských dobách,“ dodal.

Petroglyfy obsahují lidské postavy, zvířata a různé symboly.

Petroglyfy obsahují lidské postavy, zvířata a různé symboly.

Ačkoliv byly tyto skalní rytiny studovány už dříve, jde zatím o nejdetailnější zkoumání, jakému byly podrobeny. Vědci tak doufají, že se dozví nové informace o archeologickém a etnografickém kontextu těchto petroglyfů.

Dostupné archeologické důkazy naznačují, že se v této oblasti pohybovali obchodníci z velmi vzdálených končin už nejméně dva tisíce let před evropskou kolonizací. „Mapování skalních rytin představuje významný krok k lepšímu porozumění role, jakou hrála delta řeky Orinoko při formování předkoloniálních společenských vazeb na severu Jižní Ameriky,” vysvětlil šéf výzkumu José Oliver.

Proměny řeky Orinoko během ročních dob.

Proměny řeky Orinoko během ročních dob.


Téměř všechny rytiny jsou ovlivněny sezónně stoupajícími a klesajícími hladinami vody v řece Orinoko. V závislosti na dešti proti proudu se relativní výška řeky také mění každoročně až o několik metrů během extrémů obou ročních období.

Jedna z desek obsahuje motiv flétnisty obklopeného jinými lidskými postavami, což by mohlo představovat jakýsi dávný rituál. Tyto obřady se mohly shodovat s obdobím před vlhkou sezónou, kdy se rytiny vynořily z řeky a ostrovy byly přístupnější, a mohlo se tak na nich sklízet.

Další články

Zavří­t reklamu