válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci poodhalili tajemství “dámy ve studni”. Byla to migrantka z doby bronzové

Vědci poodhalili tajemství “dámy ve studni”. Byla to migrantka z doby bronzové
Zdroj: Murat Akar, Alalakh Excavation
+ 4 fotky+ 5 fotek

Před 3 500 lety byla neznámá žena shozena do studny a nezanechala po sobě nic než jen své zraněné tělo. A právě objev její kostry nyní vrhá nové světlo na migraci a interakce populací v době bronzové.

Yvonne Pokorná 1. května 2021

Pozoruhodně zachovalá kostra ženy ve studni byla nalezena v ruinách starověkého města Alalachu na území dnešního Turecka. Způsob, jakým její tělo dopadlo na dno – na bok a s roztaženýma rukama – vypovídá, že byla do studny shozena až po smrti.

Archeologové jí dali přezdívku “Dáma ve studni”. Její kosti se staly předmětem obsáhlého výzkumu spolu s dalšími více než 100 ostatky lidí, kteří před 7 500 až 3 000 lety žili v oblasti vzkvétající civilizace sahající od Turecka k Íránu. Analýza genomových dat ukázala, že obyvatelstvo se zde začalo geneticky mísit zhruba před 8 500 lety, což vedlo k výrazné genetické příměsi, která se postupně šířila celým regionem.

Nicméně “Dáma ve studni” byla jiného původu. Její DNA prozradila, že pocházela z centrální Asie, vzdálené 3 200 kilometrů od nálezu kostry. To by vypovídalo o dálkové migraci jednotlivců v době bronzové před 4 000 lety. Buď do Středomoří migrovala ona sama, nebo její rodiče.

Analýza jejího genomu také naznačuje, že v době smrti jí bylo mezi 40 až 45 lety. K tragické události tak došlo v období mezi 1625 až 1511 lety před naším letopočtem. Protože její kostra nese stopy četných zranění, šlo nejspíš o násilnou smrt.

Thumbnail # Na Ukrajině byla nalezena kostra ženy s pomalovanými kostmi
Mohlo by Vás zajímat:

Na Ukrajině byla nalezena kostra ženy s pomalovanými kostmi

„Poskytuje jedinečný pohled na individuální mobilitu žen na velké vzdálenosti. Z literárních zdrojů víme, že ženy v této době cestovaly po západní Asii – velmi často jako budoucí nevěsty,” říká Phillipp Stockhammer, který se na výzkumu podílel.

“Dáma ve studni” ovšem vzbuzuje četné otázky, které analytické nástroje neumí zodpovědět. Byla tato žena vypuzena z domova? Zemřela nešťastnou náhodou, nebo byla zavražděna?

Přestože “Dámu ve studni” obklopuje mnoho tajemství, rozbor její kostry dokazuje, že starověcí lidé v minulosti cestovali na dlouhé vzdálenosti, a poukazuje na existenci komunit migrantů v globalizovaném starověkém světě.

Thumbnail # Nález pěti soch antických bohů a bohyň svědčí o míchání kultur a kultů ve starověké Antiochii
Mohlo by Vás zajímat:

Nález pěti soch antických bohů a bohyň svědčí o míchání kultur a kultů ve starověké Antiochii

Jak a proč žena ze Střední Asie – nebo oba její rodiče – přišli do Alalachu, není jasné. Souviselo to s obchodem, otroctvím nebo manželstvím? „Můžeme říci, že geneticky je tato žena naprosto cizí, takže není plodem mezikulturního manželství,“ poznamenává vědec. „Proto na tak velkou vzdálenost přišla svobodná žena nebo malá rodina,” dodává.

Pak je ovšem tato žena zabita. Z jakého důvodu? Byla znásilněna? Stala se obětí nenávisti vůči cizincům? Nebo přepadení? Jisté je jen, že její tělo nakonec hodili do studny. „Příběh této ženy středoasijského původu zůstane záhadou,” uzavírá vědec.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu