válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci pomocí 2000 procesorů vytvořili simulaci 8 milionů vesmírů

Vědci pomocí 2000 procesorů vytvořili simulaci 8 milionů vesmírů
Zdroj: livescience.com

Pokud chcete zjistit, jak vznikl a dále se vyvíjel vesmír, potřebujete pořádně výkonný počítač. Když se ale rozhodnete, že chcete vědět, jak vzniklo 8 milionů různých vesmírů, každý s jinými vstupními podmínkami, potřebujete superpočítač.

Tomáš Chalupa 24. září 2019

Astronom Peter Behroozi a jeho vědecký tým se pustili do úžasného projektu. Na počátku byla snaha objasnit, jak vznikl vesmír. Jaké to bylo po Velkém třesku a jak jsme se dostali do dnešního stavu? A co když by byly jiné vstupní podmínky nebo se změnily některé parametry? Přesně tyto otázky si kladli, a tak se pustili do rozsáhlé simulace. Na tu potřebovali superpočítač se 2000 procesory.

Tento superpočítač propočítával simulace tři týdny bez přestávky. Byl to gigantický úkol, protože každý jednotlivý vesmír měl jiné vstupní podmínky a pravidla, podle kterých se při Velkém třesku choval. „V počítači můžeme vytvořit velké množství různých vesmírů, porovnávat je se současným vesmírem a tím zjistit, které faktory byly pro vznik našeho vesmíru nejdůležitější,“ říká Behroozi.

Hlavní otázkou bylo, jak se formují galaxie a proč mají takovou podobu, jakou pozorujeme v našem vesmíru. „Nasimulovat jednu galaxii vyžaduje oktilion (číslo se 48 nulami) výpočetních operací. To nedokážou ani všechny počítače na Zemi. Takže jsme to museli dělat jinak,“ vysvětluje Behroozi.

Při simulacích kladli důraz zejména na ladění vstupních podmínek. Hledali souvztažnosti mezi tím, jak ovlivňuje formování galaxií jejich věk, temná hmota a mnoho dalších faktorů. Tento způsob byl mnohem méně náročný na výpočetní operace, takže bylo možné provést úspěšnou simulaci. Navíc do budoucna je prý možné pomocí vstupních parametrů nasimulovat celý vesmír prakticky během vteřiny. „Budeme tak schopní vypočítat každý parametr v našem vesmíru,“ uzavírá Behroozi.

Další články

Zavří­t reklamu