válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci odkrývají tajemství zemského jádra

Vědci odkrývají tajemství zemského jádra
Zdroj: 3BMeteo.com

Vědci prokázali, že vnitřní zemské jádro je skutečně pevné, ovšem měkčí, než původně předpokládali.

Yvonne Pokorná 6. dubna 2019

Zemské jádro je geosféra nacházející se ve středu Země. Začíná zhruba 2 890 km pod povrchem s teplotou blížící se šesti tisícům stupňů Celsia, takže zkoumat toto jádro lze jen obtížně. Chorvatsko-australský geofyzik Hrvoje Tkalčić však přišel s možností nepřímé detekce projevů jádra. Ve spolupráci s kolegou Phạm Thành Sơnem se mu podařilo prokázat, že vnitřní zemské jádro je skutečně pevné.

Metoda, kterou vědci zvolili, je založená na detekci smykových vln (takzvaných J vln). Tento typ vln přitom může procházet pouze přes pevné objekty.

„Zjistili jsme, že vnitřní jádro je opravdu tuhé, ale zjistili jsme také, že je měkčí, než se dříve myslelo,“ řekl serveru Science Tkalčić. Pokud jsou výsledky jejich měření správné, vnitřní jádro má podobné elastické vlastnosti jako zlato a platina.

“Vnitřní jádro je jako časová kapsle, pokud ji pochopíme, tak zjistíme, jak se planeta formovala a jak se vyvíjí,“ upozornil Tkalčić.

Vzhledem k tomu, že právě v jádru vzniká geomagnetické pole, jeho poznání je významné i pro další určování možnosti života na planetárním povrchu.

Výsledky Tkalčićovy studie musí ještě potvrdit nezávislé týmy. Zatím se zdá, že geologie získala v podobě detekce J vln nový užitečný nástroj, který může vést k celé řadě dalších objevů.

„Nyní nevíme, jaká je přesná teplota vnitřního jádra, jaký je věk vnitřního jádra, nebo jak rychle tuhne, ale s těmito novými pokroky se pomalu dostáváme k odpovědím,“ míní Tkalčić.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu