válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci odhalili v Cheopsově pyramidě záhadné tepelné anomálie. Najdou tajnou faraonovu hrobku?

Vědci odhalili v Cheopsově pyramidě záhadné tepelné anomálie. Najdou tajnou faraonovu hrobku?
Zdroj: blog.selket.de
+ 4 fotky+ 5 fotek

Není tomu tak dávno, kdy jsme čtenáře našich stránek informovali o tom, že vědci začali skenovat nejhlubší zákoutí čtyř egyptských pyramid. Neuplynulo pár týdnů a v některých zdech objevili tepelné anomálie, což by mohlo znamenat, že se za nimi skrývají nějaké tajné chodby či komory.

tyrion 3. prosince 2015

Mezinárodní tým výzkumníků z Egypta, Kanady, Francie a Japonska odstartoval 25. října projekt nazvaný Scan Pyramids, kdy s použitím vyspělé infračervené technologie a kosmických paprsků skenuje vnitřní struktury čtyř egyptských pyramid. Minulý měsíc egyptský ministr památek Mamdouh e-Damaty na tiskové konferenci oznámil, že infračervené paprsky zaznamenaly řadu tepelných rozdílů mezi kamennými bloky, z nichž ta nejpozoruhodnější se nacházela na východní straně Cheopsovy (Chufuovy) pyramidy.

Hi-tech technologie mohou spustit novou éru objevů. V Gíze inženýři používají k mapování teploty stěn pyramid infračervené kamery.

Hi-tech technologie mohou spustit novou éru objevů. V Gíze inženýři používají k mapování teploty stěn pyramid infračervené kamery.

Anomálie byla objevena experty pomocí infračervené termografie. Termovizní kamery použili ráno při východu slunce, kdy paprsky zahřívají kameny pyramidy, a večer, kdy kameny chladnou. Zatímco většina zdí se každý den stejnoměrně ohřívá i chladne, na detekovaném místě Velké pyramidy byl naměřen teplotní rozdíl 6 stupňů Celsia oproti sousedním kamenným blokům.

„Tato anomálie je skutečně pozoruhodná, nachází se přímo před námi v úrovni země,“ sdělil Mehdi Tayoubi. Další anomálie byla zachycena také v horní polovině pyramidy. Výzkumníci však zatím nemají pro své objevy jasné vysvětlení. „Máme několik hypotéz, ale v tuto chvíli žádný závěr,“ zkonstatoval Tayoubi. Anomálie totiž mohou být způsobeny různými faktory, třeba i vnitřním prouděním vzduchu nebo prostě jiným druhem použitého kamene. Také však mohou signalizovat, že se za zdí skrývá tajná chodba nebo komora. „Přinejmenším tato anomálie vrhne další světlo na stavební techniky používané za čtvrté egyptské dynastie,“ uvedl pro Huffington Post egyptolog Beth Ann Judas.

Tisková konference přímo u Cheopsovy pyramidy v Gíze

Tisková konference přímo u Cheopsovy pyramidy v Gíze

To, že se anomálie vyskytuje na východní straně Cheopsovy pyramidy, až tak překvapivé není. Jde totiž o nejdůležitější část pyramidy, poblíž které se soustředily také zádušní chrámy a hrobky. „Nil tekl na východ od pyramidy a většinou každý k ní přicházel z této strany,“ podotkl. „Pyramidy navíc souvisejí se slunečním aspektem egyptského náboženství a kultem boha Ra,“ připomněl.

Cheopsova pyramida

Cheopsova pyramida

Vědci tajně doufají, že se v Cheopsově pyramidě podaří objevit faraonovu hrobku, byť podle některých záznamů Chufu v ní nikdy nebyl pohřben. Navíc řada ezotoricky zaměřených badatelů se dnes přiklání k názoru, že pyramidy nebyly primárně určeny k pohřbívání, ale sloužily k zasvěcování a uchovávání odvěké moudrosti. Předpokládá se, že byl dosud objeven jen maličký zlomek (pouhá sedmina) z nitra pyramid, zbytek je tak stále zahalen tajemstvím. Právě Chufuova pyramida se skládá z nejsložitějšího systému vnitřních chodeb a místností. Uvidíme, co vše se výzkumníkům ještě podaří objevit. Projekt Scan Pyramids potrvá více než rok.

Další články

Zavří­t reklamu