válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci odhalili tajemství skvrn na vatikánském pergamenu

Vědci odhalili tajemství skvrn na vatikánském pergamenu
Zdroj: ancientpages.com

Před více než osmi sty lety žil římský voják jménem Laurentius Loricatus. Nešťastnou náhodou zabil jiného muže a za účelem pokání se uchýlil na dalších 34 let do opuštěných rozvalin kláštera Subiaco. Pálil se rozžhaveným železem a neustále nosil na holém těle kroužkovou zbroj s malými háčky. Místní lidé jeho příběh sepsali na pět metrů dlouhý pergamen a poslali do Vatikánu, aby byl Laurentius Loricatus prohlášen za svatého.

Tomáš Chalupa 19. září 2017

Loricatus nebyl prohlášen za svatého, ale byl blahořečen v roce 1778. Vatikán vycházel právě z pergamenu, který byl o jeho životě sepsán. Jinou záhadou ovšem byly růžové skvrny, které se na pergamenu začaly objevovat a pomalu se šířily. Příčina těchto skvrn byla dlouho neznámá, až nedávno se ji podařilo vědcům odhalit.

Rozborem skvrn se zjistilo, že to jsou kolonie halobacterií a gammaproteobacterií. Ty první se vyskytují ve vysoce slaných mořských vodách, ty druhé patří ke stejné skupině jako salmonela. Oboje také vypouští růžový pigment, který svitek poškodil. Pro vatikánské vědce je to důležitá informace, protože teprve nyní budou schopni najít způsob, jak pergamen chránit a ošetřit proti dalšímu poškození. A netýká se to jen tohoto konkrétního spisu, podobné poškození a skvrny vykazuje mnoho dalších archivních svitků ve vatikánských archivech.

Další články

Zavří­t reklamu