válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci odhalili tajemství mechanismu z Antikythéry

Vědci odhalili tajemství mechanismu z Antikythéry
Zdroj: Wikimedia Commons, CC BY 2.5
+ 6 fotek+ 7 fotek

První počítač a velká archeologická hádanka, tak by se dal popsat tajemný mechanismus z Antikythéry, nalezený ve vraku antické lodě. Vědci z Londýna nyní vytvořili kompletní 3D model celého soustrojí, aby zjistili, jak fungovalo.

Tomáš Chalupa 25. března 2021

Mechanismus byl velmi složitý, a přestože měl velikost asi jako krabice od bot, nacházelo se v něm nejméně 1900 součástí. To byla ale zřejmě jen třetina všech součástek, a navíc i samotný mechanismus byl mnohem větší. Vědci doposud nikdy nebyli schopni celý mechanismus nějak popsat nebo nakreslit. Stále bylo mnoho věcí, které o mechanismu nevěděli.

Londýnský tým vědců ale dokázal nyní sestrojit v počítačovém programu kompletní mechanismus tak, jak se domnívají, že původně vypadal a fungoval. Znovu se ukazuje, o jak mistrovské dílo šlo. Miniaturní součásti, které bychom našli snad až v moderních hodinkách, byly v té době naprosto unikátní. Historici si dodnes nejsou jistí, jak vůbec někdo mohl něco takového sestrojit.

Thumbnail # Antický počítač je příliš dokonalý, než aby mohl pocházet z doby před dvěma tisíci lety! Přesto tomu tak je a vědci to dodnes nechápou
Mohlo by Vás zajímat:

Antický počítač je příliš dokonalý, než aby mohl pocházet z doby před dvěma tisíci lety! Přesto tomu tak je a vědci to dodnes nechápou

Stále se také neví, co vlastně zařízení dělalo na lodi a kam zmizely jeho další části. Zřejmě to byl dar nebo součást dováženého zboží, kdo ví. Každopádně vědci jsou ze svého počítačového díla nadšení a nyní doufají, že se jim podle modelu podaří sestrojit i skutečný reálný model. Nemožné to rozhodně není, technologie na to máme. Ovšem vědci chtějí zkusit něco jiného. Hodlají použít jen technologie a postupy, které byly obvyklé v období antického Řecka. „Není doposud žádný důkaz, že by staří Řekové byli schopní sestrojit něco takového. Jediná možnost, jak to ověřit, je udělat to stejně, jako by to dělali oni,“ říká jeden ze členů týmu Adam Wojcik.

Pokud se podaří antickými metodami stroj sestrojit, stále zbude spousta otázek. Existují další podobné stroje? Bylo to dílo Archimeda, jediného muže, o kterém se říká, že by něco podobného snad dokázal? Další otázky zůstávají zatím nevyřešeny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu