válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci odhalili spouštěč největšího vymírání života v historii Země

Vědci odhalili spouštěč největšího vymírání života v historii Země
Zdroj: Dawid Adam Iurino, PaleoFactory, Sapienza University of Rome

Permské vymírání druhů, ke kterému došlo před 252 miliony let, je dodnes nejrozsáhlejší masové vymírání organismů v dějinách Země. Nejde o dinosaury, které zahubil dopad meteoritu ani krutou dobu ledovou. Jde o období, kdy na Zemi byl život v oceánech i na souši, ale žádný velcí dinosauři ještě neexistovali. Přestože byl život na Zemi nesmírně bohatý a rozvinutý, dostal smrtící úder, ze kterého se málem nevzpamatoval.

Tomáš Chalupa 14. května 2021

Permské vymírání bylo zřejmě způsobeno součinností několika doložených faktorů. Mluvilo se o nedostatku kyslíku jak v moři, tak v atmosféře, výlevech lávy a dalších faktorech. Vědci prozkoumali fosilie z tohoto období a došli k závěru, že v moři se vyskytovalo příliš vysoké pH, tedy kyselost vody. To ukazuje na fakt, že se v atmosféře muselo velmi rychle objevit obrovské množství CO2, tedy oxidu, se kterým se potýkáme i dnes a který může za naše současné problémy.

Thumbnail # Vědci našli pohřebiště pravěkých obřích lenochodů
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci našli pohřebiště pravěkých obřích lenochodů

Jak k takové koncentraci došlo? Mohly za to podle vědců erupce sopek v oblasti dnešní Sibiře, které zcela změnily klima. Nebe se zatáhlo, teplota se zvýšila, kyslík z vody začal mizet, voda se oteplovala a mořští živočichové začali ve velkém vymírat. Nebyli schopní se na tuto změnu adaptovat. Je to vlastně dominový efekt, kdy jedna událost spustí druhou a ty pak mají mnoho dalších dopadů. Je to vůbec poprvé, co někdo spojil erupce sopek s přítomností CO2 v ovzduší a sestavil celý řetězec událostí tak, aby komplexně popsal permské vymírání druhů. Vědci naopak vyloučili další příčiny, jako byly zvažované teorie o úniku metanu, ke kterému dochází i dnes. Ten za vymírání, při kterém zmizelo 96 procent vodních a 70 procent suchozemských zvířat, nemohl.

Jak vypadala Země po tomto vymírání je těžké si představit. Moře byla naprosto pustá, téměř bez života. Na souši se podařilo přežít několika druhům  zvířat, které se stáhly do vyšších poloh a na sever, kde nevládly tak vysoké teploty. Trvalo miliony let, než se život na Zemi zase probudil, tentokrát do podoby velkých dinosaurů.

Další články

Zavří­t reklamu