Archeologové se potopili u řeckého ostrova Zakynthos, aby vyřešili záhadu ztraceného starověkého města.

Archeologové se potopili u řeckého ostrova Zakynthos, aby vyřešili záhadu ztraceného starověkého města. | zdroj: CNN


Vědci odhalili původ podmořského města u Zakynthosu

TÉMATA: archeologie | objevy | řecko | zakynthos | potápění

user-avatar

Tyrion

11. 06. 2016 | 10:30

Když potápěči v roce 2013 objevili ve vodách poblíž řeckého ostrova Zakynthos dlážděné cesty a kulaté sloupy, jásali nadšením. Věřili, že právě objevili pozůstatky ztraceného antického města, které z povrchu zemského smetly mořské vlny. Vědci ovšem nedávno odhalili, že tajemné struktury na mořském dně nevytvořila lidská ruka, nýbrž plyn a mikrobi!

Tato zpráva bezpochyby zklamala všechny ty, co věřili, že se v moři našla časová kapsle srovnatelná s nálezem egyptského města Heracleionu. Nicméně podvodní archeologové, kteří místo prozkoumali, tu nenašli žádné stopy po lidském osídlení a činnosti. Místo toho zjistili, že údajné ruiny ztraceného řeckého města byly ve skutečnosti důsledkem metanu unikajícího z trhliny v podloží mořského dna. Tento plyn poskytoval „výživu“ mikrobům žijícím v sedimentech a z jejich uhlíkových ostatků se zformoval přírodní cement známý jako dolomit. K tomuto procesu, nazývanému konkrece, běžně dochází v usazeninách bohatých na mikroby, ale protože se prasklina na mořském dnu úplně neroztrhla, vytvořily se v sedimentu trubice a sloupy. Podle profesora Juliana Andrewse, jenž výzkum vedl, se struktury ve tvaru koblihu zřejmě utvářely podél rovné linie praskliny, což vysvětluje, proč vypadají jako sloupy. V jiných místech plyn vybublával podél mořského dna, což vedlo ke vzniku útvarů podobajícím se dlaždicím, zatímco jinde se utvořily formace ve tvaru trubek. Tenhle kámen opravdu vypadá jako pata sloupu.

Zdá se tedy, že si příroda z lidí opět vystřelila. Julian Andrews však věří, že závěry jeho výzkumu nijak neovlivní turismus a že potápěči, které podmořské město přitahovalo, se tady budou dál potápět. „Jsou zde samy o sobě krásné věci a lidé si rádi prohlížejí bizarní struktury,“ vysvětlil. „Slouží téměř jako podmořské útesy a poskytují tak útočiště pro tamní ryby,“ dodal.

user-avatar

Tyrion

11. 06. 2016 | 10:30

Zavří­t reklamu