válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci odhalili, co nejstarší evropská mumie Ötzi jedla před svou smrtí

Vědci odhalili, co nejstarší evropská mumie Ötzi jedla před svou smrtí
Zdroj: allthatsinteresting.com

V roce 1991 našla dvojice turistů v Ötztalských Alpách zachovalou mumii. Nejprve si mysleli, že se jedná o tělo mrtvého horolezce. Další výzkum ale odhalil tělo muže, který v oblasti žil před 5300 lety.

Simona Knotkova 22. srpna 2018

Od té doby byl Ötzi, jak se mumii asi pětačtyřicetiletého muže začalo říkat, podroben množství zkoumání. Teprve v roce 2009 vědci pomocí radiografie odhalili polohu jeho žaludku, který se necházel na místě plic pod žebry. Vlivem příznivých podmínek se v dobrém stavu zachoval také jeho obsah. Trvalo však další roky, než badatelé dokázali určit, co přesně ledovcový muž před svou smrtí jedl. Své závěry publikovali ve studii, která vyšla letos v červenci v Current Biology.

Aby mohli obsah žaludku analyzovat, nejprve bylo třeba rozmrazit tělo. Následně z něho vytáhli jedenáct žlutohnědých drolivých hrudek. Jejich chemický rozbor odhalil poslední Ötziho jídlo předtím, než byl smrtelně zasažen šípem a vykrvácel. Dle analýzy si naposledy pochutnal na mase z kozorožce, mase z jelena a pšeničných zrnech. Maso bylo nejspíše usušené, aby se předešlo jeho brzkému zkažení. Mezi zbytky byly nalezeny také stopy jedovaté kapradiny hasivky orličí, kterou muž pravděpodobně užíval na trávicí problémy. Už dříve byla v jeho těle totiž potvrzena přítomnost žaludeční bakterie helicobacter pylori, která mimo jiné způsobuje žaludeční vředy. Vědce nepřekvapilo, že až polovina jeho žaludku se skládala z tuků.

„Vysokohorské prostředí je pro člověka náročné a vyžaduje optimální zásobu živin, které zamezí hladu a poklesu energie,“ vysvětluje Albert Zink z Institutu pro zkoumání mumií v Bolzanu.

Frank Maixner, vedoucí pracovník studie, dodává: „Pokusíme-li se o srovnání s dnešní stravou, jeho byla mnohem méně zpracovaná. V žaludku jsme objevili celá obilná zrna a ještě netknutá svalová vlákna.“

Co nám tento objev říká obecně o stravě lidí z doby měděné? „Jelikož máme z této doby jenom jednu zachovalou mumii, na tuto otázku nedokážeme odpovědět. I tak nám tento objev odhaluje mnohé ze stravovacích návyků našich předků,“ uzavírá Maixner.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu