Galaktické světlice jsou pro astronomy zcela novým fenoménem, jejich podstatu jen hádají.

Galaktické světlice jsou pro astronomy zcela novým fenoménem, jejich podstatu jen hádají. | zdroj: messagetoeagle.com


Vědci objevili zcela nový fenomén - vesmírné světlice

TÉMATA: vesmír | teorie | galaxie

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 10. 2016 | 13:00

Poprvé v historii objevili astronomové vesmírné objekty vyzařující rentgenové paprsky. Vyzařují je v jakýchsi záblescích podobných světlicích. Jsou na celou jednu hodinu tisíckrát jasnější, než je obvyklé, pak se najednou vrátí na původní úroveň jasu.

Tyto objekty jsou stokrát nebo až tisíckrát jasnější v době "záblesku", než je běžné u podobných objektů. Vědci zatím neznají podstatu tohoto fenoménu. "Nikdy jsme nic podobného neviděli. Viděli jsme několik takto zářících těles, ale toto je zcela nový fenomén," říká Jimmy Irwin z univerzity v Alabamě. 

Vědci už opustili teorii, že objekty jsou magnetary –  mladé neutronové hvězdy se silným magnetickým polem. Právě silné magnetické pole je jednou z příčin silného vyzařování paprsků. V tomto případě ale jde o něco jiného, chování objektů je jiné, než u těchto neutronových hvězd známe. Oproti jejich vteřinovým zábleskům tyto trvají hodinu. 

Objekty jsou lokalizovány ve skupinách starých hvězd v eliptických galaxiích. Podle NASA mohou být jejich záblesky momentem, kdy je hvězda pohlcena černou dírou. Další teorie říká, že k vyzařování dochází, když do černé díry pronikne hmota. Nikdo si však zatím není ničím jistý a všichni vědci se shodují, že fenomén musí být dále zkoumán. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 10. 2016 | 13:00

Zavří­t reklamu