válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili zcela nový fenomén – vesmírné světlice

Vědci objevili zcela nový fenomén – vesmírné světlice
Zdroj: messagetoeagle.com

Poprvé v historii objevili astronomové vesmírné objekty vyzařující rentgenové paprsky. Vyzařují je v jakýchsi záblescích podobných světlicích. Jsou na celou jednu hodinu tisíckrát jasnější, než je obvyklé, pak se najednou vrátí na původní úroveň jasu.

Tomáš Chalupa 31. října 2016

Tyto objekty jsou stokrát nebo až tisíckrát jasnější v době „záblesku“, než je běžné u podobných objektů. Vědci zatím neznají podstatu tohoto fenoménu. „Nikdy jsme nic podobného neviděli. Viděli jsme několik takto zářících těles, ale toto je zcela nový fenomén,“ říká Jimmy Irwin z univerzity v Alabamě.

Vědci už opustili teorii, že objekty jsou magnetary – mladé neutronové hvězdy se silným magnetickým polem. Právě silné magnetické pole je jednou z příčin silného vyzařování paprsků. V tomto případě ale jde o něco jiného, chování objektů je jiné, než u těchto neutronových hvězd známe. Oproti jejich vteřinovým zábleskům tyto trvají hodinu.

Objekty jsou lokalizovány ve skupinách starých hvězd v eliptických galaxiích. Podle NASA mohou být jejich záblesky momentem, kdy je hvězda pohlcena černou dírou. Další teorie říká, že k vyzařování dochází, když do černé díry pronikne hmota. Nikdo si však zatím není ničím jistý a všichni vědci se shodují, že fenomén musí být dále zkoumán.

Další články

Zavří­t reklamu