válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili viry, které si produkují vlastní energii

Vědci objevili viry, které si produkují vlastní energii
Zdroj: Profimedia
+ 1 fotka+ 2 fotky

Jestli jsou viry živé či neživé organismy, je otázka, na kterou zatím věda opatrně odpovídá druhou možností. Je to proto, že viry jsou pouze schopny se reprodukovat, ale existovat mohou pouze díky hostitelskému organismu. Ten jim mimo jiné zajišťuje i přísun energie. Vědci ovšem našli viry, které jsou schopné si energii vyrábět sami.

Tomáš Chalupa 13. května 2021

Pro viry je charakteristické, že nerostou, nedělí se a ani nejsou schopné vyrábět (bez cizí pomoci) energii či vytvářet vlastní bílkoviny. Právě proto jsou považovány za neživé, byť se o to vedou spory. Vědci z Francouzského národního institutu pro udržitelný rozvoj přišli s objevem, který by to mohl změnit. Podle nich jsou některé druhy obřích virů schopny si zřejmě vyrábět sami vlastní energii. To by byl průlomový objev.

Obří viry z rodu Pandoravirů mají membránu, která by mohla být schopná vyrábět elektrický proud. Vir by tak fungoval jako baterie, což dokáží třeba buňky, které membránu také mají. Pandoraviry jsou pro vědce vůbec velmi zajímavé už od roku 2013, kdy byly objeveny. Jsou gigantické, mají 1 mikrometr v průměru, což je v říši virů mimořádná velikost. Vykazují řadu odlišností od ostatních virů, což k nim přitáhlo zájem vědců, kteří se je rozhodli zkoumat blíže. Měřili elektrický proud uvnitř viru i vně a zjistili, že je zde rozdíl, který mohl vzniknout jedině tak, že si vir vyrobil energii sám.

Thumbnail # Obří viry mají vlastní genetický kód, jenž dokáže ovládat metabolismus jiných organismů
Mohlo by Vás zajímat:

Obří viry mají vlastní genetický kód, jenž dokáže ovládat metabolismus jiných organismů

Vše se ještě musí potvrdit dalšími testy, protože to znamená velkou změnu ve vnímání virů jako takových. Pokud by tyto viry dokázaly skutečně samy produkovat energii, a tím pádem fungovat alespoň částečně autonomně, museli by se vědci znovu zamyslet nad tím, zda je nezařadit mezi živé organismy. K tomu je ale dlouhá cesta plná dalších výzkumů obřích pandoravirů.

Další články

Zavří­t reklamu