válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili v oceánu obří žahavé stvoření. Může měřit až 120 metrů

Vědci objevili v oceánu obří žahavé stvoření. Může měřit až 120 metrů
Zdroj: messagetoeagle.com

Výzkumníci ze Schmidt Ocean Institute (SCI) narazili v australských vodách na tvora, který je dosud nejdelším známým živočichem na světě. Jeho celková délka by mohla dosahovat až 120 metrů.

Simona Knotkova 14. dubna 2020

Obří apolemiu z řádu sifonofor (česky trubýšů) zachytily kamery na místě zvaném Ningaloo Canyons. Podle výzkumníků z lodi RV Falkor bude doopravdy ještě daleko větší, než se z podvodních záběrů může zdát. (Video je ke zhlédnutí zde.)

„Celé stvoření je mnohem, mnohem delší. Posádka odhaduje, že v celkové délce měří přes 120 metrů. Momentálně čekáme na výsledky měření,“ sdělil mluvčí SCI Logan Mock-Bunting.

O tajemném hlubinném tvoru se na svém Twitteru více rozpovídala odborná asistentka z University of North Carolina Asheville Rebecca Helm. „Tento živočich je podobný medúzám. Tvoří ho miliony propojených klonů. Jako by Borgové ze Star Treku a klony ze Star Wars měli spolu dítě. Existuje kolem tuctu různých úloh, které může klon v kolonii vykonávat. Každý z klonů je specializovaný na konkrétní úkol,“ vysvětluje žena na sociální síti.

Ona sama se s něčím podobným dosud nesetkala: „Podnikla jsem už nesčetné množství expedicí, ale NIKDY jsem neviděla něco takového. Většina z kolonií sifonoforů, se kterými jsem se setkala, měřily možná kolem dvaceti centimetrů. Tohle zvíře je ale obrovské, a nejenom to. Je také ohromující, jak se kolonie chová, když je na lovu. Tito tvorové se obvykle seřazují do lajny a v otevřeném oceánu vytváří oponu smrtících chapadel. V tomto případě ale živočichové tvoří spirálu, připomínající galaxii, a dlouhé chapadlové pramínky rozvěšují pod sebou. Aby se kolonie nakrmila, nemusí se ani hýbat. Když klon zachytí kořist – rybu nebo korýše – namotá ji ke kolonii, a klony, které zastupují ústa, ji obklíčí. Jakmile kořist projde trávicím traktem, živiny se dostanou k celé kolonii. Díky tomu vydrží opravdu dlouho nakrmená.“

Dodává, že oceány budou pravděpodobně plné milionů, až miliard podobných „galaxií“. Trubýši podle ní nejsou vzácní, jen žijí v odlehlých koutech oceánů. „Jak pokračuje výzkum oceánu, kdo ví, s čím dalším se ještě setkáme,“ uzavírá.

Další články

Zavří­t reklamu