válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili v mozku myši obří neuron, je to klíč k vědomí?

Vědci objevili v mozku myši obří neuron, je to klíč k vědomí?
Zdroj: iflscience.com

Potřetí v historii vědci objevili obří neuron, který obepíná doslova celý obvod myšího mozku. Je velmi silně propojen a vědci tak spekulují o tom, že by právě v tomto objevu mohl ležet klíč k pochopení vědomí.

Tomáš Chalupa 28. února 2017

Vědci za pomoci speciální technologie zmapovali nejvíce propojené oblasti myšího mozku. A s překvapením zjistili, že jeden neuron se rozkládá na obvodu celého mozku. Vypadá jako jakási trnová koruna na mozku. Mohl by tak zřejmě koordinovat signály a informace z obou hemisfér a navíc by možná mohl mít zásadní úlohu v existenci samotného vědomí.

Vědci na tento obří neuron nenarazili poprvé, je to už třetí případ. Neuron je součástí šedé kůry mozkové, konkrétně oblasti zvané claustrum, celkově nejvíce propojené části mozku. Právě zde podle vědců je nejspíše ukryto vědomí. Každopádně se zde nacházejí centra vyšších kognitivních funkcí. Neuron napojený na tato centra a objímající celý mozek, to rozhodně není náhoda.

Vědci doufají, že se jim dalším výzkumem podaří odhalit tajemství fungování lidského mozku a že by na tom mohl mít zásluhu právě tento obří neuron. Ukazuje totiž, na kterou část mozku, a to i lidského, se soustředit. Lidé však žádný obří neuron nemají, nebo aspoň nebyl nikdy nalezen. Oblast mozku zvanou claustrum, kde byl neuron u myší nalezen, však mají i lidé, a právě tam hodlají vědci napřít své další úsilí.

Další články

Zavří­t reklamu