válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili v lidské hlavě nový orgán

Vědci objevili v lidské hlavě nový orgán
Zdroj: žurnál Radiotherapy and Oncology

I když si myslíme, že lidské tělo máme už dokonale zmapované, opak je pravdou. Objev nového, dosud neznámého orgánu učinili před nedávnem nizozemští vědci.

Simona Knotkova 30. října 2020

Na nový orgán narazili onkologové z Nizozemského institutu rakoviny v Amsterdamu čirou náhodou. U jednoho z pacientů s nádorem v hlavě a krku použili při skenování kombinaci pozitronové emisní tomografie s takzvanou PSMA PET/CT. Pacientovi je během této metody aplikována do těla radioaktivní glukóza, která na skenech prosvětluje nádory. Tentokrát se ale rozsvítily dvě oblasti na hlavě, které lékařům do té doby nebyly známy. Stejný objev onkologové učinili také u další stovky lidí. To už jim došlo, že to nebude anomálie, ale pravděpodobně úplně nový orgán, který věda dříve nerozpoznala. Jedná se o sadu slinných žláz umístěných v zadní části nosohltanu.

Thumbnail # Nečekaný zvrat: transplantované orgány způsobily svým novým nositelům rakovinu
Mohlo by Vás zajímat:

Nečekaný zvrat: transplantované orgány způsobily svým novým nositelům rakovinu

„Lidé mají tři sady velkých slinných žláz, ale ne tam. Až dosud jsme si mysleli, že jediné slinné nebo hlenové žlázy v nosohltanu jsou mikroskopických rozměrů a jsou rovnoměrně rozložené po celé sliznici. Dokážete si proto asi představit naše překvapení, když jsme je objevili,“ sdělil jeden z autorů studie publikované v žurnále Radiotherapy and Oncology Wouter Vogel.

Přítomnost nově objeveného orgánu, pojmenovaného jako tubariální žlázy, by mohla vysvětlovat komplikace související s radioterapií, k nimž patří například porucha polykání (dysfagie). Jak onkologové zjistili na příkladu 723 pacientů, čím více byla část tubariálních žláz ozařována, tím docházelo k větším potížím během rekonvalescence. Díky tomuto poznatku by se mohly nepříjemné okolnosti radioterapie minimalizovat.

Thumbnail # Pět let docházel na chemoterapie. Teprve pak lékaři zjistili, že žádnou rakovinu neměl
Mohlo by Vás zajímat:

Pět let docházel na chemoterapie. Teprve pak lékaři zjistili, že žádnou rakovinu neměl

U většiny pacientů by mělo být technicky možné vyhnout se dávce záření do této nově objevené oblasti systému slinných žláz stejným způsobem, jako se snažíme ušetřit již známé žlázy. Našim dalším krokem tedy bude zjistit, jak toho co nejúspěšněji dosáhnout. Pokud na to přijdeme, u pacientů se může objevit méně vedlejších účinků, což přispěje na celkové kvalitě jejich zdraví po léčbě,“ dodává Vogel.

Další články

Zavří­t reklamu