válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili v hlubinách moře neznámé druhy ryb, které by se v mělčích vodách rozpadly

Vědci objevili v Peruánsko-chilském příkopě tři neznámé druhy ryb. Ty žijí v neuvěřitelné hloubce 7 kilometrů a jejich tělesná konstrukce jim neumožňuje vynořit se do mělčích vod. Zřejmě by se zcela rozpustily.

Tomáš Chalupa 22. září 2018

Peruánsko-chilský příkop, zvaný též Atacamský příkop, je jedno z nejhlubších míst na Zemi. Nachází se na západním pobřeží Jižní Ameriky. Mezinárodní vědecký tým pořídil na dně této mořské průrvy unikátní záběry, které vzbudily velkou pozornost. Je na nich mimo jiné zachyceno několik ryb, které ještě nikdy předtím nebyly spatřeny. Konkrétně jsou to tři druhy ryb hadovitého tvaru připomínající úhoře. Vědci je zatím pojmenovali podle jejich barev na fialový, modrý a růžový hlízovec. Právě hlízovcům jsou totiž tyto ryby nejvíce podobné, na přesnou kategorizaci ale zřejmě dojde až později, stejně jako na stanovení přesného vědeckého názvu.

Je zajímavé, že tyto ryby neodpovídají běžnému vzezření, jaké mají jiné hlubokomořské příšery. Žádné obří zuby, světélkující návnady, jsou to v podstatě velmi pěkné a mírumilovně vypadající ryby. Vědci jsou si jistí, že jejich tělesná stavba jim neumožňuje plout v menších hloubkách, protože by se v nic zřejmě rozpadly nebo rozpustily. Jejich želatinová struktura je perfektně adaptuje na tlaky v hlubinách. Jejich nejtvrdší část těla je malá kost v jejich vnitřním uchu a zuby,“ říká mořský biolog Thomas Liney. I přes tuto skutečnost se jim jednoho hlízovce podařilo odchytit a dopravit na povrch, kde bude dále zkoumán.

Nově objevené druhy ryb jsou podle odborníků velmi dobře adaptované na temné hlubiny s ohromnými tlaky. Jsou zřejmě na vrcholu potravního řetězce a nemají v dané lokalitě příliš mnoho přirozených nepřátel.

„Jak ukazuje záznam, i na dně příkopu je mnoho bezobratlých, kteří tvoří potravu těchto ryb. Ty jsou na vrcholu potravního řetězce, zdají se být aktivní a dobře živené. Jsou schopné žít v extrémních hloubkách, kam většina jiných ryb nemůže, což je zbavuje konkurentů a predátorů,“ dodává Liney.

Samotný ponor na dno příkopu byl proveden pomocí dálkově ovládané miniponorky, vybavené kamerami a nástavci s potravou, která k miniponorce přilákala různé druhy živočichů. Nebyli to jen zmínění hlízovci, ale tak například velký stejnonožec rodu Munnopsids.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu