válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili unikátní druh průhledného pavouka, měří jen 2 milimetry

Vědci objevili unikátní druh průhledného pavouka, měří jen 2 milimetry
Zdroj: dailymail.co.uk

Vědci ho objevili teprve nedávno a dali mu jméno sheer weaver, tedy tkáč listů. Jde o unikátní miniaturní druh pavouka, který žije nejspíše jen na jednom místě na světě. A je zcela průsvitný.

Tomáš Chalupa 9. července 2018

Jeho pravé vědecké jméno je Islandiana lewisi. Je to pavouček, kterého okem sotva uvidíte. Vědci z univerzity v Indianě se k němu museli dostávat blátem a štěrkem jeskyně Strygeon River Cave v jižní Indianě. K objevu miniaturního pavoučka došlo už v roce 2016, ale teprve nyní se o něm dozvěděla veřejnost.

Hledat malé pavouky v temné jeskyni je samo o sobě nesmírně těžké, ale což teprve, když jsou ti pavouci průsvitní. „Nejprve jsem vůbec nevěděl, co vlastně vidím,“ řekl k objevu arachnolog Marc Milne z univerzity v Indianapolis. Podle něj tito pavouci žijí v jeskyni po miliony let. Dříve, než našel samotné pavouky, objevil jejich poměrně velké sítě natažené mezi stěnami jeskyně.

Pavouk se živí jinými malými organismy žijícími v jeskyni, zejména chvostoskoky. Jeho sítě jsou k jejich lovení velmi dobře uzpůsobeny. Chvostoskoci jsou charakterističtí tím, že velmi dobře a vysoko skáčou. V jeskyni ale dost často skočí do trychtýřovité sítě pavouků, a stanou se tak jejich kořistí.

Milne je zastáncem myšlenky, že nových druhů pavouků je na Zemi obrovské množství a stále je co objevovat. A nemusí jít jen o odlehlé oblasti kdesi v amazonských pralesích. „Dokonce i na vašem dvorku nebo zahradě může žít mnoho živočichů, o kterých nemáme ani potuchy. Lidé mají pocit, že už jsme všechna zvířata objevili, ale to není pravda. Existují celé skupiny organismů, o kterých toho víme jen málo. A pavouci jsou jedny z nich.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu