válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili rybu, která je extrémně odolná proti toxickému odpadu

Vědci objevili rybu, která je extrémně odolná proti toxickému odpadu
Zdroj: ferocesmente.com

Jeden druh halančíkovité ryby, který je jinak docela nenápadný a klidně byste si ho dali do akvária, velmi zaujal vědce. Zjistili, že je 8000 krát odolnější proti toxickému odpadu než jiné ryby.

Tomáš Chalupa 13. prosince 2016

Rybka žije v silně znečištěných vodách v New Jersey v zátoce Newark, kde by jiné ryby těžko vydržely. Zde tento druh zmutoval natolik, že se stal zcela odolný proti toxickému odpadu. „Vidíme, že zdejší halančíci jsou mimořádně odolní proti některým opravdu silným druhům odpadů,“ říká Andrew Whitehead z Kalifornské univerzity.

Zdejší vody jsou mixem dioxinů, těžkých kovů a polychlorovaných bifenylů. Nic v čem by normálně halančíci mohli přežít. Na první pohled zdejší rybky vypadají stejně, jako kterékoliv jiné, co žijí v jiných lokalitách. Ovšem jejich DNA je jiná. Zajímavé je, že jejich DNA jim díky mutacím umožňuje přežít, ovšem není to dobrá zpráva pro predátory, kteří se těmito rybkami živí. Větší ryby a ptáci, kteří je konzumují, tak dostávají do těla zmutované geny a škodlivé látky a není zatím vůbec jasné, jaký efekt to na ně může mít.

Pro samotné halančíky z oblasti to znamená, že nemohou žít v jiných než takto znečištěných oblastech. Pokud by se tedy v budoucnu podařilo znečištění odstranit, což není příliš pravděpodobné, halančíci by měli problém. Zatím ale díky mutaci přežívají v toxickém koktejlu a ukazují vědcům, že některé druhy živočichů jsou schopny se adaptovat na téměř jakékoliv prostředí.

Další články

Zavří­t reklamu