Takto vypadá jediný organismus na světě, který vůbec nedýchá a ani to neumí

Takto vypadá jediný organismus na světě, který vůbec nedýchá a ani to neumí | zdroj: livescience.com


Vědci objevili prvního živočicha na světě, který nedýchá

TÉMATA: příroda | živočichové | parazité

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 03. 2020 | 09:00

Když parazitický blob s latinským názvem Henneguya salminicola zanoří své spory do rybího masa, nemusí zadržovat dech. Vůbec totiž nedýchá, a jde tak o jediný organismus na naší planetě, který funguje bez kyslíku.

Tento parazit tráví veškerý svůj život v hlubinách moře, kde napadá červy a ryby a zavrtává se jim do masa. Je tedy přirozené, že příliš kyslíku k životu potřebovat nebude. Ale on nepotřebuje žádný, což je naprostý unikát. Jak zjistili vědci, tomuto tvoru chybí jedna podstatná věc – nemá mitochondriální genom a nemá ani geny zodpovědné za dýchání. I v tom je jediný na světě.

Všichni paraziti této rodiny se vzdáleně podobají medúzám a jsou s nimi také ve velmi volném příbuzenském vztahu. „V průběhu evoluce ztratili všechno, svou tkáň, svalstvo, prostě všechno. A nyní jsme zjistili, že nemají ani schopnost dýchat,“ říká odbornice na tyto parazity Dorotheé Huchonová.

Naopak jediné, co umí, je rozmnožovat se, a to co nejrychleji. To je podstata jejich strategie přežití. Rozmnožují se právě sporami. „Pod mikroskopem vypadají jako spermie. Podle všeho mají jednu z nejkratších DNA ze všech tvorů na zemi,“ dodává Huchonová. Jediné, co mají tito parazité plně vyvinuté, jsou dvě velké bodavé buňky. Ty jim slouží k přichycení k rybímu tělu hostitele. Všechno ostatní v průběhu evoluce atrofovalo a mizelo, tyto dvě buňky naopak neprošly žádnou změnou.

Naskýtá se otázka, kde tedy berou tyto organismy energii, když nepotřebují žádný kyslík? Vědci na to zatím neznají odpověď. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 03. 2020 | 09:00

Zavří­t reklamu