válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili prvního živočicha na světě, který nedýchá

Vědci objevili prvního živočicha na světě, který nedýchá
Zdroj: Stephen Douglas Atkinson

Když parazitický blob s latinským názvem Henneguya salminicola zanoří své spory do rybího masa, nemusí zadržovat dech. Vůbec totiž nedýchá, a jde tak o jediný organismus na naší planetě, který funguje bez kyslíku.

Tomáš Chalupa 24. dubna 2021

Tento parazit tráví veškerý svůj život v hlubinách moře, kde napadá červy a ryby a zavrtává se jim do masa. Je tedy přirozené, že příliš kyslíku k životu potřebovat nebude. Ale on nepotřebuje žádný, což je naprostý unikát. Jak zjistili vědci, tomuto tvoru chybí jedna podstatná věc – nemá mitochondriální genom a nemá ani geny zodpovědné za dýchání. I v tom je jediný na světě.

Všichni paraziti této rodiny se vzdáleně podobají medúzám a jsou s nimi také ve velmi volném příbuzenském vztahu. „V průběhu evoluce ztratili všechno, svou tkáň, svalstvo, prostě všechno. A nyní jsme zjistili, že nemají ani schopnost dýchat,“ říká odbornice na tyto parazity Dorotheé Huchonová.

Naopak jediné, co umí, je rozmnožovat se, a to co nejrychleji. To je podstata jejich strategie přežití. Rozmnožují se právě sporami. „Pod mikroskopem vypadají jako spermie. Podle všeho mají jednu z nejkratších DNA ze všech tvorů na zemi,“ dodává Huchonová. Jediné, co mají tito parazité plně vyvinuté, jsou dvě velké bodavé buňky. Ty jim slouží k přichycení k rybímu tělu hostitele. Všechno ostatní v průběhu evoluce atrofovalo a mizelo, tyto dvě buňky naopak neprošly žádnou změnou.

Naskýtá se otázka, kde tedy berou tyto organismy energii, když nepotřebují žádný kyslík? Vědci na to zatím neznají odpověď.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu