válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili první fosilii ptáka s vejcem uvnitř

Vědci objevili první fosilii ptáka s vejcem uvnitř
Zdroj: chinadaily.com

Výjimečnou fosilii nalezli vědci z Čínské akademie věd. Zkamenělina ptáka obsahovala uvnitř těla zachovalé vejce, jež se samici nepodařilo snést.

Yvonne Pokorná 7. listopadu 2019

Vědci zařadili fosilii k novému druhu jménem Avimaia schweitzerae. Patří do skupiny pravěkých ptáků známých jako Enantiornithes nebo také „opozitní ptáci“, kteří se v období křídy běžně vyskytovali po celém světě. Tento tvor žil před 110 miliony let v oblasti dnešní severozápadní Číny.

Při detailním zkoumání fosilie se ukázalo, že reprodukční systém samice nefungoval, jak by měl. Skořápku vejce tvořily dvě vrstvy místo jedné a obě byly extrémně tenké. Příliš tenké na to, aby se vejce mohlo správně vyvíjet.

Pokud samice vejce nenaklade, může se potáhnout druhou vrstvou.To lze zaznamenat u dnešních ptáků, když zažívají stres, a vyskytovalo se také u sauropoidních dinosaurů, stejně jako u vyhynulých i žijících želv. Je možné, že vejce přivodilo ptáku smrt. Mohlo totiž uvíznout v jeho vejcovodu. Jak vážný je problém s uvíznutým vejcem, dobře vědí chovatelé drůbeže. Zaseklé vajíčko může v těle slípky vyvolat infekci, poškodit vejcovody, vyvolat krvácení a následně i smrt.

Byť pro pravěkého ptáka měla tato situace fatální důsledky, pro palaeontology představuje cenný nález. Uvízlé vajíčko je totiž neuvěřitelně dobře zachovalé. Vědci na něm vidí nejen skořápku, ale také stopy vaječné membrány a kutikuly – proteinové vrstvy, která pokrývá skořápku během zrání vejce. Tým zjistil, že kutikulu tvoří malé minerální kuličky. Takové složení se předpokládá u ptáků, kteří částečně zahrabávají vejce, a koresponduje to s myšlenkou, že tyto kuličky byly standardní složkou ochranného obalu vajec pravěkých ptáků.

Další články

Zavří­t reklamu