válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili podmořské město chobotnic, pojmenovali ho Octlantis

Chobotnice rodu Octopus tetricus neboli Chobotnice sydneyská si postavily pod mořem cosi jako město. Vědci ho objevili a samozřejmě je tento nový útvar velmi zaujal.

Tomáš Chalupa 23. září 2017

Asi patnáct chobotnic si vystavělo město z lastur a písku. Octlantis, jak ho vědci pojmenovali, leží 15 metrů pod hladinou zálivu Jervis Bay v Austrálii. Jeho rozloha je 18×4 metry. Vědce takovýto shluk chobotnic překvapil, protože o těchto tvorech se ví, že jsou samotářští a rozhodně nevyhledávají společnost. Tihle na tom však byli jinak, nejen že se sdružili, ale navíc si společně postavili příbytek.

Vědci nyní zjišťují, jestli jde o ojedinělý úkaz nebo jestli se chování chobotnic mění, případně jakou to má příčinu. Vědci už navíc v roce 2009 objevili jiné podobné hnízdo, které pojmenovali Octopolis. V tom případě šlo ale spíše o jakousi arénu, kde spolu chobotnice sváděly souboje. V oblasti je hojnost potravy, ale podle vědců je Octlantis pěkně drsné místo k životu, kde o souboje také není nouze. Vypadá to, že se budeme muset o životě chobotnic ještě hodně učit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu