válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili obra, který formoval počátky Mléčné dráhy

Vědci objevili obra, který formoval počátky Mléčné dráhy
Zdroj: mixr.nl
+ 3 fotky+ 4 fotky

Před zhruba deseti miliardami let Mléčná dráha splynula s jinou, větší galaxií. Pozůstatky této události dnes můžeme pozorovat napříč celou oblohou.

Yvonne Pokorná 19. května 2019

Evropská astrometrická družice Gaia poskytla data, která umožnila začít rozplétat historii vzniku naší galaxie. Odhalila soubor asi 30 000 hvězd, které patří do zřetelně odlišné hvězdné populace.

„Soubor hvězd, který jsme objevili v datech z družice Gaia, měl veškeré vlastnosti, které bychom očekávali od pozůstatků po galaktické srážce,“ uvedla šéfka mezinárodního týmu astronomů Amina Helmiová z Univerzity v Groningenu.

Tyto hvězdy byly součástí jiné galaxie a byly „pohlceny“ Mléčnou dráhou. Nyní tvoří většinu většinu vnitřního halo naší galaxie, jež obklopuje hlavní část Mléčné dráhy známou jako centrální výduť a galaktický disk.

Svou trajektorií i chemickým složení se tito “vetřelci” jasně odlišují od „nativních“ hvězd Mléčné dráhy. „A je to poměrně homogenní skupina, což naznačuje, že mají společný původ,” podotýká Helmiová. Onou původní domovinou, jak vědci zjistili, byla galaxie Gaia-Enceladus, pojmenovaná po jednom z obrů v řecké mytologii, které zrodila bohyně Gaia.

„Podle legendy se Enceladus ukrýval pod sopkou Etna na Sicílii a byl zodpovědný za lokální zemětřesení. Podobně i hvězdy z uskupení Gaia-Enceladus byly ukryty hluboko v souboru dat z astronomické družice Gaia a doslova otřásly Mléčnou dráhou, což vedlo k vytvoření tlustého disku,“ vysvětluje Amina Helmiová.

Astronomové rovněž v Mléčné dráze objevili stovky proměnných hvězd a 13 kulových hvězdokup, které se pohybovaly po podobných trajektoriích jako hvězdy v uskupení Gaia-Enceladus. Z toho vyplývá, že původně byly součástí tohoto hvězdného systému.

Další analýzy odhalily, že tato galaxie byla zhruba stejně velká jako Magellanova oblaka – satelity naší Mléčné dráhy, které jsou přibližně desetkrát menší, než je současná velikost naší galaxie. Ta byla před deseti miliardami roků, kdy došlo ke splynutí s uskupením Gaia-Enceladus, mnohem menší, takže poměr mezi oběma objekty byl pravděpodobně více než 4:1. Šlo tak o největší přírůstek Mléčné dráhy v její historii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu