válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili nový hrob Drákuly. Chystají ho otevřít, všichni zemřeme?

Vědci objevili nový hrob Drákuly. Chystají ho otevřít, všichni zemřeme?
Zdroj: Ill Matinno

Vidět Neapol a zemřít, říká se. Možná toto rčení platí i pro valašského knížete Vlad Tepeše řečeného Draculu, jenž je ve světě znám hlavně coby hororový upír z románu irského spisovatele Brama Stokera.

Markéta Oderská 12. června 2014

Podle vědců z univerzity v estonském Talinu známý krutovládce možná neskončil násilnou smrtí, jak líčily legendy, ale zemřel tiše v italské Neapoli. Bratři Giandomenico and Raffaello Glinniovi tvrdí, že mají důkazy o tom, že Drákulu vykoupila z tureckého zajetí jeho dcera Maria, která žila v Itálii, provdána za neapolského šlechtice. Její otec se za ní do Neapoli přestěhoval a také tam i zemřel. Vědci předpokládají, že Drákulovo tělo se nalézá pod dosud neodkrytým kamenným náhrobkem na hřbitově neapolského kláštera Piazza Santa Maria La Nova. Na stejném místě je i pohřbena Drákulova dcera s manželem.

Na Drákulův hrob estonské vědce upozornila studentka Erika Stella, když bádala v klášteře kvůli své diplomové práci. Náhrobek ze 16. století byl totiž ozdobený obrázky a symboly atypickými pro hroby italské šlechty, zato příznačnými pro domy v Transylvánských Alpách.

„Když se podíváte, co znázorňují rytiny na bas-reliéfech, mluví symbolika jasnou řečí,“ prohlásil Raffaello Glinni. Drak totiž souvisí s přízviskem Dracula, jež je zdrobnělinou přezdívky Drákulova otce — Drak (Dracul), již si vysloužil za své členství v Dračím řádu císaře Zikmunda. Sfingy na náhrobku pak představují město Théby nazývané též Tepes, což byla druhá Drákulova přezdívka (Nabodávač), odvozená od jeho oblíbeného způsobu zabíjení protivníků narážením na kůl. „Do těchto symbolů tak bylo vlastně vepsáno jméno knížete,“ dodal estonský badatel. Vědci už oficiálně požádali úřady o povolení prozkoumat Drákulovo hrobku.

Podle dosavadních legend měl valašský kníže buď padnout v boji s Turky v roce 1476, anebo být zavražděn valašskými bojary, nespokojenými s jeho krutovládou. Ti mu prý sťali hlavu a poslali ji osmanskému sultánovi jako dárek. Tělo potom pohřbili neznámo kam. Rumuni za oficiální pohřební místo svého národního hrdiny označují klášter ve vesnici Snagov, která byla oblíbenou rekreační destinací rumunského komunistického diktátora Nicolae Ceaușesca.

Další články

Zavří­t reklamu