Urychlovač částic v Tevatronu je místem, kde vědci objevili tetrakvark.

Urychlovač částic v Tevatronu je místem, kde vědci objevili tetrakvark. | zdroj: dailymail.co.uk


Vědci objevili novou částici - tetrakvark. Může být klíčem k pochopení soudržnosti hmoty

TÉMATA: fyzika

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 03. 2016 | 15:00

Vědci z Fermiho laboratoře, kde je urychlovač částic Tevatron, oznámili důležitý objev. Týká se nové základní částice, takzvaného kvarku. Nový prvek se nazývá tetrakvark a vědcům by mohl pomoci pochopit, jak drží hmota pohromadě.

Nový typ kvarku obsahuje čtyři charakteristiky klasických kvarků a antikvarků. Proto se mu říká tetrakvark. Obsahuje čtyři páry kvarků a antikvarků. Vědci ale zatím plně nerozumí struktuře tohoto nového subatomárního prvku. Kvarkové a antikvarkové páry v tetrakvarku dohromady fungují jako jedna částice, ale vědci se snaží pochopit, jak se chovají a jak drží pohromadě. Podle odborníků by pochopení fungování tetrakvarku mohlo napomoci i porozumění tomu, jak drží subatomární částice pohromadě.  

Abychom si lépe představili, co to vlastně je, musíme se podívat na složení atomů. Ty obsahují elektrony, protony a neutrony. Ty jsou tvořeny ještě menšími částicemi, nazývanými elementární částice, které se dělí do dvou skupin – na takzvané bosony a fermiony. Kvarky spadají do skupiny fermionů. Kvarky jsou nejmenší známé částice, z fyzikálního hlediska nemají žádnou strukturu. Doposud bylo známých šest druhů kvarků, tetrakvark je tedy sedmý.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 03. 2016 | 15:00

Zavří­t reklamu