válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili neznámý proces, který stojí za táním ledovců

Vědci objevili neznámý proces, který stojí za táním ledovců
Zdroj: messagetoeagle.com

Že tají ledovce v Arktidě a Antarktidě se ví už dlouho, ale vědci neměli jasno, proč k tání dochází tak rychle a jaké faktory se na něm podílejí. Samozřejmě hlavním hybatelem je globální oteplování, ale přesto je věc složitější. Vědci odhalili skrytý mechanismus, který tání ledovců způsobuje.

Tomáš Chalupa 21. května 2018

Proces funguje jednoduše. Jakmile začne nějaký ledovec tát, do moře se dostává ohromné množství vody. Ta rozřeďuje svrchní vrstvu oceánu, který se stává méně slaný, zato plnější života. To zabraňuje tomu, aby se voda v hloubce smíchala. Místo toho se v hloubce nachází teplá voda, která zespodu roztává ledovce. A ty opět tají a celý koloběh se urychluje. Na počátku je samozřejmě globální oteplování, ale to roztáčí tuto spirálu, a proto ledovce tají velmi rychle.

„Je to v podstatě podobné, jako když dáte do nádoby vodu a olej. Olej se udrží nahoře, zatímco voda klesne pod něj. Nikdy se nespojí, protože mají každý jinou hustotu,“ vysvětluje Alesandro Silvano z Institute for Marine and Antarctic Studies (IMAS). Podle něj stejně jako olej funguje čerstvá voda uvolněná z ledovců, která tlačí teplou vodu do hlubiny a vytváří méně slanou vrstvu u hladiny.

Celý proces má navíc další negativní důsledek, protože kvůli němu dochází ke zpomalování důležitých mořských proudů. Ty přitom odčerpávají z vody oxid uhličitý a také teplo z atmosféry. Ovšem zpomalením proudů se tyto dva procesy také zastavují, což dále urychluje globální oteplování. Ve výsledku jde o velmi nebezpečný jev, který může mít dalekosáhlé důsledky pro celou planetu. Jedním z těch nejviditelnějších je zvyšování hladiny moří.

Vědci se obávají, že celá Antarktická oblast se přepne ze „studeného“ režimu do „teplého“. V podstatě tak dojde k extrémnímu masivnímu tání ledovců, které bude velmi rychlé a prakticky nebude možné jej už zastavit. Ostatně o tom, co by se s celou situací dalo dělat, se zatím jen spekuluje. Vzhledem k tomu, že příčiny jevu jsou globální a stejně tak i jeho důsledky, je nutné, aby se do řešení situace zapojilo co nejvíce klíčových hráčů po celém světě. Zatím nic nenaznačuje, že by se tak mělo v dohledné době stát.

Další články

Zavří­t reklamu