válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili neznámý domorodý kmen, žije v extrémních podmínkách

+ 1 fotka+ 2 fotky

Vědci z polární stanice na jednom z kanadských ostrovů objevili kmen domorodců, kteří si říkají Kivukové. Jejich společnost je na úrovni doby kamenné, přesto dokáží přežít v prakticky neobyvatelných podmínkách.

Tomáš Chalupa 13. ledna 2015

Vědci se setkali koncem loňského roku se skupinou 24 lidí oblečených do kůží a nesoucích primitivní zbraně. Na stanici Isachsen z toho bylo velké pozdvižení, domorodce v těchto končinách nikdo nečekal. Podle všeho šlo o skupinu lovců a rybářů, oddělených od větší skupiny, která čítala asi 300 lidí. To je zřejmě celý počet lidu Kivuků. Lovci byli poměrně odvážní a zvědaví, protože když spatřili stavbu stanice, vydali se ji neohroženě prozkoumat, přestože nikdy nic podobného neviděli.

Kivukové obývají oblast extrémního chladu. Polární noc, kdy slunce nevyjde nad horizont, tu trvá tři měsíce. Teploty jsou zde od -31 do -51 stupňů Celsia. Vanou studené vichry a prostředí je celkově krajně nehostinné.

Zatím se podařilo zjistit, že společnost Kivuků je matriarchální, mají v ní tedy hlavní slovo ženy. Živí se lovem velryb, mrožů a tuleňů. Jsou schopni skolit i ledního medvěda a na jídelníčku nechybí ani množství mořských ryb.

Co přivedlo Kivuky do takového ledového pekla? Podle všeho dlouholetý konflikt s Inuity, dalším, mnohem početnějším kmenem, který je už dostatečně dobře probádán. Kivukové s nimi vedli četné války, a protože v nich prohrávali, museli před Inuity prchat stále více na sever, dál od svých původních teritorií. Proto nyní skončili na prakticky neobyvatelných ostrovech a jejich počet se zřejmě stále snižuje.

Situaci už chce řešit i kanadský ministr pro záležitosti domorodců Bernard Valcourt, ovšem nabádá zároveň k opatrnosti. „Musíme pečlivě zvážit všechny efekty a dopady, které naše kroky budou mít na tyto lidi. Můžeme pomoci snížit dětskou úmrtnost, celkovou podvýživu a nemoci, kterými trpí, ale delší dobu trvající kontakt s vyspělou západní civilizací může mít na tyto lidi naprosto zničující účinek.“

Další články

Zavří­t reklamu