Cirkulace větrů ve stratosféře se změnila poprvé po 60 letech, nikdo neví proč

Cirkulace větrů ve stratosféře se změnila poprvé po 60 letech, nikdo neví proč | zdroj: messagetoeagle.com


Vědci zaznamenali neobvyklé změny v zemské atmosféře. Západní větry zablokovaly ty východní

TÉMATA: atmosféra | větry |

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 09. 2016 | 11:00

Za posledních šedesát let, tedy od doby, co se začalo s měřením, nebyly zaznamenány takové změny v proudění větrů v atmosféře jako nyní.

Jev se nazývá kvazi bienální oscilace vzduchu. Je sice neobvyklá, ale nijak neovlivňuje počasí nebo podnebí na Zemi. Přesto tento jev vyvolává řadu otázek. Proč se změnil vzorec proudění vzduchu po šedesáti letech a čím je to způsobeno? Dojde k němu někdy znovu, nebo je to jen jednorázová záležitost? Jaké to bude mít dopady?

Běžně to funguje tak, že větry ze západu pomalu proudí směrem do stratosféry, odkud zase klesnou. V tu chvíli je začnou nahrazovat větry, které proudí z východu. Ty pak sestoupí a vystřídají je zase větry západní. Takto to funguje v dvouletých cyklech stále dokola. Ovšem při změně došlo k tomu, že západní větry sice sestoupily, ale následně znovu vystoupaly a tím zablokovaly vzestup větrů z východu

Změna v proudění vzduchu byla zaznamenána konkrétně na konci roku 2015. Do původního režimu se vše vrátilo až v červenci tohoto roku. Existují zatím dvě teorie, proč se tak děje. První vidí za změnou proudění vliv extrémně silného jevu zvaného El Niño, který se projevil v letech 2015 a 2016. Druhou možností je, že za vším stojí globální oteplování, které změnilo proudění větrů.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 09. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu